HABER KIBRIS

Ağızdan nefes almanın zararları!

11/03/2017

Ağızdan nefes almanın zararları!
ads

Uzmanlar, gün boyu, özel bir nefes egzersizi çalışılmadığı ve aktif spor yapılmadığı sürece sadece burundan nefes alınıp verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ağız nefesi kullanan kişilerde görülen genel rahatsızlıklarla ilgili klinik araştırma sonuçlarından elde edilen bilgilere değinen “Nefeste saklı hayat” kitabının yazarı Ebru Şinik, ağız nefesi kullanan kişilerde ortak tespit edilen belirtileri açıkladı:İŞTE AĞZINDAN NEFES ALANLARDA GÖRÜLEN O SORUNLAR1. Yorgunluk2. Kas gerginlikleri, kas spazmı ve ağrısı3. Konsantrasyon bozukluğu4. Baş ağrısı5. Uykusuzluk, kalitesiz uyku düzeni6. Uykuda kâbus görme7. Göğüs ağrısı, göğüs darlığı8- Panikatak9- Kontrolsüz davranış eğilimi10- Sindirim sistemi rahatsızlıkları11. Kabızlık12. Gıda intoleransı13. Mide bulantısı14. Şişkinlik15. Yetersiz ağız hijyeni16. Sağlıksız dişler17. Diş eti sorunları18. Ağız kokusu19. Anksiyete20. Değişken, kararsız ve huzursuz zihin21. Yüksek stres hormonu (kortizol) seviyeleri22. Ani beden ısısı değişiklikleri (menopoz dönemindeki gibi)23. Tahriş edici öksürükler24. Omurga ve postür bozuklukları25. Bedenin farklı bölgelerinde uyuşma ve genel olarak uyuşuk, miskin beden enerjisiAyrıca özellikle ağızları sürekli açık olan ve ağızdan nefes alıp veren çocuklar ileri ki dönemlerde fiziksel ve zihinsel açıdan büyük sorun yaşayabilirler.Ağzımızdan aldığımız her nefes filtresiz olarak ciğerlere iner; havada bulunan partiküllerin ve mikropların bedenimize girmesi kaçınılmazdır. Oysa burundan alınan her nefes bedenin filtreleme mekanizmasından geçerek ciğerlere ulaşıyor.O nedenle gün boyunca, özel bir nefes egzersizi çalışılmadığı ve aktif spor yapılmadığı sürece sadece burundan nefes alınıp verilmeli. TAGS: Ağız, nefes, sağlık
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Dikkat! Soğuk hava bu 3 ağrıyı tetikliyor

HK SAĞLIK

Günümüzde pek çok kişinin muzdarip olduğu bel, boyun ve sırt ağrısı soğuk havalarda iyice artıyor. Bugünlerde polikliniklere başvuruların önemli bir kısmını bu şikayetlerle gelenler oluşturuyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Hamit Aytar bel-boyun ve sırt ağrılarının soğuk havalarda neden artış gösterdiğini anlattı, korunma yollarına yönelik önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

© 2016 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems