HABER KIBRIS

Beynindeki çiplerle mekanik kolunu oynatabildi

30/03/2017

Beynindeki çiplerle mekanik kolunu oynatabildi
ads

Bilim insanları, bir bilgisayar yazılımı ile 8 yıldır boynundan aşağısı felç olan bir hastanın ‘düşünce yoluyla’ mekanik kolunu oynatmasını sağladı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, ABD’de Case Western Reserve Üniversitesi bilim insanları, 8 yıl önce bir bisiklet kazası sonrasında boynundan aşağısı felç olan bir hastaya, teknolojinin de yardımıyla kollarını kullandırmayı başardı.

Boynundan aşağısı tutmayan hasta, beynine yerleştirilen çipler, kaslarının arasına nakledilen kablolar ve bir bilgisayar yazılımı sayesinde, düşünce yoluyla kolunu kullanmaya başladı.

Omuriliğe baypas

BrainGate isimli proje çerçevesinde, 56 yaşındaki Bill Kochevar isimli hastanın beynine iki minik çip yerleştirildi. Kochevar, kolunu oynattığını düşündüğünde oluşan beyin sinyalleri, çipler tarafından algılanıp beyin-bilgisayar teknolojisi, elektrik uyarı sistemini devreye sokuyor. Böylece felçli hasta da kolu üzerinde kontrolü sağlayabiliyor. Kaza nedeniyle ‘işe yaramayan’ omurilik mekanik devreyle baypas edilirken, beyin ile kol arasındaki sinirsel iletişim, tamamen teknoloji sayesinde sağlanmış oluyor. Kochevar, bu sayede, sekiz yıl sonra ilk kez, kendi yemeğini kendi koluyla yiyebildi. TAGS: beyin, çip, mekanik kol
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

iOS 11, iMac Pro, yeni iPad Pro, MacOS High Sierra ve daha fazlası...

HK YAŞAM - TEKNOLOJİ

Bir WWDC etkinliği daha sona erdi. Dünyanın en büyük yazılım geliştirici etkinliği olarak da bilinen ve Apple’ın her yıl düzenlediği World Wide Developer Conference (WWDC) bu yıl da oldukça hareketliydi. Hürriyet olarak bizzat katılımda bulunduğumuz etkinlikte Apple sadece yazılımsal başlıklara değinmekle kalmadı; yepyeni iPad Pro, Mac Pro ve HomePod isimli özel hoparlörlerini de duyurdu. 10 yaşında uygulama yazan Avustralyalı çocuk ise tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. İşte WWDC’ye damga vuran Apple’ın yeni sürprizleri…

© 2016 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems