HABER KIBRIS

Cevizin Yeni Keşfedilen Faydası: Sperm Kalitesini Artırıyor

19/11/2017

Cevizin Yeni Keşfedilen Faydası: Sperm Kalitesini Artırıyor
ads

Yeni bir araştırmanın sonucuna göre, ceviz açısından zengin bir beslenme şekli çocuk sahibi olmak isteyenlerin şansını arttırabilir. Peki nasıl?

Yapılan araştırmalar sonucunda cevizin lipit peroksidasyonunu azalttığı kanıtlanmıştır. Lipit peroksidasyonu sperm hücrelerine zarar veren bir süreçtir. Cevizler çoğunlukla yağlı asitlerden oluşan tek kabuklu yemiştir. Sperm hücrelerinde de yağlı asitler bulunduğu için, cevizler sperm sağlığı için oldukça önemli bir besindir.

11 hafta boyunca bilim adamlarının laboratuvar fareleri üzerinde yaptıkları deneyler sonucunda ceviz ile beslenmiş farelerin sperm kalitesinde gelişme kaydedilmiştir. Daily Mail'e konuşan Dr. Patricia Martin-DeLeon, "Araştırmamızın sonuçları cevizlerin sperm sağlığı için faydalı olduğunu kanıtlamaya yeterlidir," dedi. Önceki yıllarda yapılan başka bir araştırmada ise 100 tane sağlıklı erkek deneğe her gün 70 gram ceviz yedirildi ve sperm kalitesinde ve sayısında artış gözlendi. Sonuç olarak sperm sağlığında cevizin rolü kanıtlanmış oldu.

Çiftlerin %40'ında kadının çocuk sahibi olamamasının tek nedeni erkeğin sperm sağlığının yetersiz olmasıdır. Buna rağmen, doğurganlığı arttıran tedavi yöntemlerinin çoğu kadınlara yöneliktir. Erkekler için olan tedaviler doğurganlığı arttıran ilaçlar ve damar onarımı ya da sperm kanalının kısaltılması gibi ameliyatlar vardır.

Düşük sperm sayısı,Yavaş hareket eden spermler (kadının yumurtasına ulaşamadan ölürler),Oluşmasında sorun olan spermler.

Erkeğin sperm sayısı ya da kalitesi düşükse hamileliğin oluşması zordur, hatta imkansız bile olabilir. Çocuk sahibi olmakta zorlanan 5 çiftten 1 tanesinde erkek kısırlığın ana nedenidir. 20 erkekten 1 tanesinde düşük sperm sayısına bağlı olarak kısırlık sorunu olduğu tahmin edilmektedir. Kısır erkeklerin 8'inden sadece 1 tanesinin kısırlık sorunu tedavi edilebilir. Bazı durumlarda doktorlar tüp bebek tedavisini önerebilir.TAGS: ceviz, sperm kalitesi
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Dikkat! Soğuk hava bu 3 ağrıyı tetikliyor

HK SAĞLIK

Günümüzde pek çok kişinin muzdarip olduğu bel, boyun ve sırt ağrısı soğuk havalarda iyice artıyor. Bugünlerde polikliniklere başvuruların önemli bir kısmını bu şikayetlerle gelenler oluşturuyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Hamit Aytar bel-boyun ve sırt ağrılarının soğuk havalarda neden artış gösterdiğini anlattı, korunma yollarına yönelik önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

© 2016 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems