HABER KIBRIS

Doğaya Yakın Yaşamak Ömrü Uzatıyor!

Ormanda yaşama hayalinizi gerçekleştirmenin tam zamanı!

08/11/2017

Doğaya Yakın Yaşamak Ömrü Uzatıyor!
ads
ads

Environmental Health Perspectives’in yaptığı araştırmaya göre bitkilerin etrafında yaşayan kadınların daha uzun yaşadığı ortaya çıktı. 

Harvard T.H. Halk Sağlığı Chan Okulu, Brigham ve Kadın Hastanesinin 2000’den 2008’e kadar sürdürdüğü araştırmada 108,630 kadının verisi kullanıldı. Evlerine yakın bitki yoğunluğu ölçülerek kadınların yaşam uzunluğu dikkate alındı. 

 

Yeşillik alanı daha fazla alanlarda yaşayan kadınların ölüm riskinin yeşil alanı en az alanlarda yaşayan kadınlara göre %12 az olduğu tespit edildi. Doğaya yakın yaşayan kadınlarda solunum sebepli ölümcül hastalıkların %34 ve kanserin %13 daha az olduğu görüldü. 

Doğanın içinde yaşayan kadınlar hava kirliliği, aşırı sıcak ve çevre kirliliği gibi sorunlara daha uzaklar. Araştırmacılara göre yeşillik alanlar insanların fiziksel ve sosyal aktivitelerini teşvik ediyor bu sebeple stres oranları daha düşük oluyor. Ağaçlar arasında yaşamak depreston oranlarını düşürmesinin yanı sıra zihinsel sağlığı da artırıyor. 

“Yeşillik alana maruz kalma oranları ve düşük mortalite oranları arasında böyle güçlü bir bağ olmasına şaşırdık,” diyen Harvard Chan School araştırmacısı Peter James, doğanın zihinsel sağlığa bu kadar fazla etkisinin olmasından çok etkilenmiş. 

Bu araştırma doğanın faydalarının sınırsız olduğuna bir kanıt, hem bedensel hem zihinsel sağlık için ağaçların arasında yaşamamız şart oldu!

Bu habere tepkiniz:
TAGS: doğa, haber, kıbrıs, sağlık, yaşam
MANŞETLER

HK YAŞAM

Uzayda bir yıl kalan astronotun genleri değişti

HK YAŞAM

Uzayda uzun süre kalan astronotların yerçekimsiz ortam sebebiyle boylarının uzadığını biliyoruz. NASA'nın son araştırması ise astronotların genetik değişimler geçirdiğini de ortaya koydu. ABD'li Astronot Kelly uzayda geçirdiği bir yılın ardından dünyaya döndü. Ancak dünyaya döndüğünde genetik olarak başka bir insandı. Zira genlerinin önemli bir bölümünün ikiziyle artık uyuşmadığı ortaya çıktı.

© 2016 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems