HABER KIBRIS

Dünyanın en küçük kitabını yaptı

22/04/2014
Gazetevatan

Dünyanın en küçük kitabını yaptı
ads
ads

İzmirli şair yazar ve Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği kurucu başkanı Ümit Yaşar Işıkhan, rekoru kendisine ait olan “Okunabilir Dünyanın en Küçük Kitabı”nı daha da küçülterek, kendi rekorunu kırdı.

İlk baskısını 1986 yılında kağıda yapılan zamları protesto etmek amacıyla dünyanın en küçük kitabını tasarlayıp yayınlayan Işıkhan, 2012 ve 2013 yıllarında yeni basımlarını yaparak okuyucularına, koleksiyonerlere kitabı ulaştırdıktan sonra bu yıl kitabı daha da küçülterek İzmir Tüyap kitap fuarında okuyucuların ilgisine sundu. Rahat okunması için şiirlerin 0.5 punto büyütüldüğünü söyleyen Işıkhan, kitabı daha da küçülterek, 1.5x2.5cm boyutlarında, kesme şeker veya kabak çekirdeği büyüklüğünde basımı tamamlandığını ve ilk defa Tüyap’ta satışa sunulan minyatür kitabın Guinness rekorlar kitabına alınması için müracaat edeceğini, Türkiye temsilciliğini yapan İTÜ Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr.Erol Kural ile ön görüşmenin yapıldığını, en kısa zamanda rekorlar kitabına alınması için girişimlerin başlatılacağını belirtti.

Bu yapıtla, hayatımızı işgal etmeye başlayan e-kitaplara karşı, ilginin basılı yapıtlara yönelmesini sağladığını, dokunarak okumanın hazzını çocuklarla paylaştığını, özellikle bu yapıtı, ağabey dediği dünyanın en büyük aktivisti Comandante Carlos’a armağan ederek, devam etmekte olan davasına kamuoyunun ilgisini çektiğini ifade etti.  TAGS: en küçük kitap, izmirli şair, haber türkiye
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

İşte Afrin harekatında son durum ve son dakika gelişmeleri...

HK TÜRKİYE

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin beklenen Afrin harekâtı dün başlamış, 72 savaş uçağı terör hedeflerini peş peşe vurmuştu. Türk tankları, 'Zeytin Dalı' harekatı kapsamında sabah saatlerinden itibaren sahada ilerlemeye başlayan ÖSO güçlerine destek veriyor. Askeri kaynaklar, kırsalda ciddi bir direnişle karşılaşılmadığını ve terör örgütü üyelerinin köy ve kasabalara çekildiğini belirtiyor. Öte yandan saat 11.20're TSK'dan harekata ilişkin üçüncü açıklama geldi. Açıklamada, 153 hedefin ateş altına alındığı bilgisi yer aldı.

© 2016 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems