HABER KIBRIS

Gardiyanoğlu: Sağlıkta Reform Anayasa’dan ödün verilmemeli

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği (KTSÇHB); sağlıkta reformun Anayasa ilkelerinden ödün vermeden yapılması gerektiğini belirtti.

17/11/2017

Gardiyanoğlu: Sağlıkta Reform Anayasa’dan ödün verilmemeli
ads

KTSÇHB Başkanı Remzi Gardiyanoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin, Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı Döner Sermaye Yasasını Anayasa’ya aykırı bulduğuna dikkat çekerek, sağlıkta reformun önemli bir ayağı olan Döner Sermaye Yasası’nı hazırlarken, konuya hukuki yönden değil, “ben yaparım olur” mantığı ile yaklaşıldığını, ciddi zaman kaybedilmesine neden olunduğunu ileri sürdü.

Gardiyanoğlu, Döner Sermaye Yasası’nın hazırlanması aşamasında, Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği de dahil olmak üzere, ilgili kesimlerin uyarılarını dikkate almamakta ısrar eden zihniyetin, bu başarısızlığının faturasını Cumhurbaşkanı’na kesme nezaketsizliğinde bulunduğunu savundu

Gardiyanoğlu, “Direksiyonunu tuttuğu sağlıkta reform sürecini yol kazasına uğratan Sayın Sağlık Bakanı, Döner Sermaye Yasasının iptalini, hastanın bacağının alçıya alınması olarak nitelendirse de, bugüne kadar yaptığı taraflı sağlık icraatları ile, hasta olan sağlık sistemini yoğun bakıma alınacak hale getirmiştir” iddiasında bulundu.

Gardiyanoğlu söz konusu yasanın Anayasa’ya aykırı olduğunun açıklandığı 13 Kasım itibariyle, kamu hekimlerinin kamu hastaneleri de dahil olmak üzere özel hasta kabul etmelerinin tamamen yasadışı olduğunu ve tespit edilmesi durumunda da disiplin soruşturması açılmasını gerektiren bir durum olduğunu savundu.TAGS: Gardiyanoğlu, Sağlık, Reform, Anayasa
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Dikkat! Soğuk hava bu 3 ağrıyı tetikliyor

HK SAĞLIK

Günümüzde pek çok kişinin muzdarip olduğu bel, boyun ve sırt ağrısı soğuk havalarda iyice artıyor. Bugünlerde polikliniklere başvuruların önemli bir kısmını bu şikayetlerle gelenler oluşturuyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Hamit Aytar bel-boyun ve sırt ağrılarının soğuk havalarda neden artış gösterdiğini anlattı, korunma yollarına yönelik önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

© 2016 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems