HABER KIBRIS

Şiddet gören utancından susuyor’

24/10/2016

Şiddet gören utancından susuyor’
ads
ads

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi Direktörü Mine Yücel, KKTC’de her 3 kadından 1’inin şiddet gördüğünü belirterek, şiddet gören kadınların bu duruma suskun kaldıklarını söyledi

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi Direktörü Mine Yücel, yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya çıkan verilere göre; şiddet konusunda devlet makamlarının ciddi şeklinde bilinç eksikliği olduğunu vurguladı. Yücel, şiddetin gittikçe artan oranlarda olduğunu ve tüm hayatın içinden yaşamın bir parçası olduğunu gözlemlediklerini aktardı.

Kadına yönelik fiziki şiddetin her 3 kadından birine uygulandığına dikkat çeken Yücel, “Şiddet gören kişiler genelde konuşmayı tercih etmemektedir. Özellikle çalışan ve eğitimli kadınlar utandıklarından ve kendilerine bu durumu yediremediklerinden dolayı susmaktadırlar” dedi.

Şiddet konusunda bilinçlendirilmenin önemli olduğunu belirten Yücel, “Şiddet mağdurlarına yardımcı olacak devlet birimlerinin, avukatların ve hastanelerde ilk müdahaleleri yapan kişilerin bilinçlendirilmeleri çok önemli bir detaydır” şeklinde konuştu. 

KAYNAK: YENİBAKIŞ - HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINTAGS: kadın, şiddet, haber
MANŞETLER

HK KADIN

© 2016 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems