HABER KIBRIS

ad

  Alasya İlkokulu'nda Neler Oluyor?

“Paranın kaydı tutulmadan, bir kutuya atılarak alınması yasal mıdır?"

ads
13/06/2019

ads
  Alasya İlkokulu'nda Neler Oluyor?

Çocuğu Alasya İlkokulu'nda okuyan bir veli Haber Kıbrıs Haber Merkezi’ne bir yazı göndererek okul içerisinde gördüğü olumsuzluklara dikkat çekti.

İsmini vermek istemeyen veli, Alasya İlkokulu kayıt ücretinin herhangi bir imza atılmadan, makbuz dahi verilmeden yapıldığını söyleyerek yetkililere “paranın kaydı tutulmadan, bir kutuya atılarak alınması yasal mıdır?” sorusunu sordu. Veli, yaşanan olumsuzluğun sadece bununla da kalmadığını dile getirerek okul üniformasının 650 TL satılmasının doğru olmadığını belirtti.

Veli haber merkezimize gönderdiği mektupta şu ifadeleri kullandı:

  Alasya İlkokulu'nda Neler Oluyor?

    Olanlara bir veli olarak daha fazla sessiz kalmamam gerektiğini düşünerek bu yazıyı yazıyorum. Alasya İlkokulu'nun kapısından içeri ilk girdiğiniz andan itibaren karşınıza çıkan şey 50 TL'lik kayıt ücretidir. Peki okul müdürünün bu kayıt ücretini alması yasal mıdır? Diyelim ki yasaldır. Peki bu parayı okul aile birliği makbuzu olmadan veya herhangi bir yere yazılmadan, imza alınmadan, kaydı tutulmadan, bir kutuya atılarak alınması yasal mıdır?

    Hadi bunu da geçelim. Ücreti ödeyip kayıt hakkı kazandıktan sonra ikinci bir odaya geçiyorsunuz . Burada kaydı yaptırdıktan sonra size bir kağıt veriliyor. Bu kağıtta çocuğunuzun kıyafet parasının 650 TL olduğu yazıyor. Bu ücret bana çok geldiği için küçük bir araştırma sonucunda kıyafetleri yapan firmaya ulaştım. Kıyafetlerin maliyet fiyatının yaklaşık 3 katı fazla olarak satıldığını öğrendim. Eğer bana inanmıyorsanız firmayı bulup siz de sorabilirsiniz.

      Biraz daha da araştırdığımda geçen sene okulda mali soruşturmalar yapıldığını öğrendim. Peki bu mali soruşturmalar sonuçlandı mı? Yoksa konunun üzeri mi kapatıldı? Edindiğim bu kadar bilgi sonucu biz veliler ne yapmalıyız? Kime, nereye başvurmalıyız? Ben, bir çocuklu, anne-baba çalışan bir aile olarak bu parayı karşılayabilirim. Peki birden fazla çocuğu olan, tek kişinin çalışabildiği aileler bu ücreti nasıl karşılayacaklar diye düşünmeden edemiyorum. Bu okul özel bir okul değildir. Devlet okuludur. Çocuğunu ücretsiz eğitim imkanlarından yararlanarak devlet okullarına gönderen ailelerin çocukları ne olacak? Yani açıkça bu ailelere çocuklarını okutmamaları mı gerektiği söyleniyor?

13/06/2019 12:21

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Alasya İlkokulu, kayıt ücreti, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.