Ali BATURAY: Esnaf çok öfkeli; Kuzey Kıbrıs’a geçecek Rumlardan bugün “Yurt dışına gitmedim” belgesi istendi

ads
ads
24/10/2020

ads
Ali BATURAY: Esnaf çok öfkeli; Kuzey Kıbrıs’a  geçecek Rumlardan bugün “Yurt  dışına gitmedim” belgesi istendi

   Mağusa esnafından birkaç kişi aradı beni panik halinde, “Güney Kıbrıs’tan gelecek az sayıda müşterimiz de engelleniyor” diye.

    Neler olduğunu sorduk, az sayıda müşterilerinin tüm zahmetli durumlara rağmen kuzeye geçmek istediğini ama bugünden itibaren bu kişilerden, “Son 2 hafta içinde yurt dışına gitmediğini gösteren resmi belge” istendiğini söylediler… Bu belgeyi gösteremeyen Kuzey Kıbrıs’a geçemiyor.

    Mağusa’da “2.5 Mil Kapısı” diye de bilinen “Akyar Sınır Kapısı”nda görev yapan sağlık görevlisi bunu şart koşmuş ve “yeni bir uygulama var, uyulması gerekir” demiş.

     Birkaç kişi bulunduğu bölgedeki muhtardan belge getirmiş ama sağlık görevlisi bir süre sonra “Muhtardan olmaz, polisten veya mahkemeden belge getirmeniz lazım” demiş…

     Kuzeye geçmek isteyen Rumlar, gidip Paralimni Polisi’nden belge almaya çalışmış ama polis bu kişilerin Kuzey Kıbrıs’a geçeceğini öğrenince bu belgeyi vermemiş.

     Şaşırmadım, çünkü Rum Hükümeti, vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’a geçip alışveriş yapmasını istemiyor.

     Bunu anladık da KKTC Hükümeti neden kuzeye geçmek isteyen Rumlara zorluk çıkarıyor? İşsizlikten kan ağlayan esnaf, birkaç kuruş kazanacaksa, onu da engellemek için mi?

    Esnaf kan ağlıyor, “Tüm zorluklara rağmen gelmek isteyen müşterilerimiz var, onlar da engellenecek. Sınır kapıları tamamen kapatılmak mı isteniyor?” diye soruyorlar.

    Ha gerekçe son zamanlarda Güney Kıbrıs’ta artış gösteren Covid-19 vakalarıysa, bunu açıkça söylesinler, böyle “Son 2 hafta içinde yurt dışına gitmediğini gösteren resmi belge” gibi zorlaştırıcı bir gerekçe ortaya koymasınlar.

    KKTC makamlarına Güney Kıbrıs’tan gelen Rumlardan üç günlük PCR belgesi yeterli gelmemiş, “yurt dışına çıkıp da geldi mi” belgesi de talep edilmeye başlandı.

     Rum Hükümeti zaten vatandaşlarının kuzeye geçip para bırakmasını istemiyor, bu nedenle resmi makamlar böyle bir belge vermeyi reddediyor ve tam da onların istediği oluyor.

     Gerçekten de KKTC Hükümeti ya da Sağlık Bakanlığı ne yapmaya çalışıyor?

     Sınırlı geçişlerin de durmasını ve aslında bir nevi sınır kapılarının tamamen kapanmasını mı istiyorlar?

     Yoksa Rumları tahrik edip, Kıbrıslı Türklere yönelik sınır kapıları da dahil, dolaylı olarak bazı yaptırımlar almasını mı sağlamaya çalışıyorlar? Maraş girişimiyle zaten tahrik olmuş Rum Hükümeti’ni, daha da kışkırtmaya mı çalışıyorlar?

     Rum Hükümeti’nin çıkıp “tamamen kapıları kapadım”, “Kıbrıslı Türklerin AB pasaportuyla dünyaya açılmasını engelliyorum” ya da “Pasaport, kimlik kartı, yaş kağıdı verme işlemi durduruldu” desin mi istiyorsunuz?

    Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Reel sektör için ne yaptınız? Hiçbir şey… İşletmeler süratle kapanıyor, insanlar işsiz kalıyor, Güney Kıbrıs’tan gelen Rumlar ve turistlerle ayakta duran esnaf, perakendeciler zor durumda, onlar için hiçbir şey yapmıyorsunuz ama kuzeye gelecek az sayıda Rum için zorluk çıkarıyorsunuz…

    Belli ki yeni kararlar alındı ama bir türlü yetkili makamlardan doğrultamıyoruz, makamlar topu birbirine atıyor.

   Akyar Sınır Kapısı’nda görev yapan sağlık görevlisi bu kararı kendi kafasına göre almış değil herhalde.

   Zaten vatandaşlar, diğer bölgelerde de benzer uygulamalar olduğunu söylüyor.

   Bu konuda polis inisiyatif almıyormuş, yetki sınır kapılarındaki sağlık görevlisindeymiş.  

   Peki bu kararı alanlara sormak istiyorum, Türkiye’den gelen kişilere “Son 2 hafta yurt dışına çıktınız mı?” diye belge istiyor musunuz?

   Sakın yanlış anlamayın, “isteyin” demiyorum, isteyebiliyor musunuz? “Geçen hafta İngiltere’ye gittin mi?” diyebiliyor musunuz? Hayır, yapamıyorsunuz…

   Şimdi bize, “O zaten yurt dışından geliyor, ikinci bir yurt dışını sormaya gerek yok” diyebilirler.

   Eğer Türkiye yurt dışı olarak niteleniyorsa ve 3 gün kalacak kişiler için negatif PCR testi yeterli geliyorsa, Güney Kıbrıs’tan gelecek, günü birlik geri dönecek kişiye negatif PCR testi neden yeterli gelmiyor?

   Bir tarafta kişisel izolasyon tedbirleri yumuşatılırken, diğer taraftaki katı tutum neden?

   Bu ülkede cumartesi- pazar olunca yetkililer de fişi çekiyor adeta, ulaşamıyorsunuz, ulaşabildikleriniz de yeterli bilgi veremiyor, bu konuda yeterli bilgi alamadık ama bugün gelecek Rumlar için böyle belgeler istenmesi esnafı öfkelendirdi.

    Güney Kıbrıs’tan gelecek Rumlar için “Son iki hafta yurt dışına çıktı mı?” belgesi istenmesi, “gelmeyin” demek gibi bir şey.

    Bunu sınır kapılarındaki sağlıkçılar kendi aklından uygulamıyor herhalde, eğer öyleyse bu da bir skandal ama bir emir alıp da uyguluyorlardır diye düşünüyorum.

    Bu belgeleri Rum resmi makamları vermeyeceği için Rumlar bu tarafa geçemeyecek, Rum Hükümeti’nin istediği olacak. Kim bilir belki de KKTC Hükümeti’nin de istediği budur.

    Esnaf kan ağlarken, bu uygulama, hükümetin özel sektörü, esnafı, perakendeciyi hiç düşünmediğinin de göstergesidir.

    “Sağlık tedbiri” adı altında kafalarındaki ayrılıkçı tutumu da bir şekilde ortaya koyuyorlar.

    Yazıyı bitirirken bir de ciddiyetsizlikten söz edeyim… Aslında bunu yazıp yazmamakta tereddüt ettim, bir taraftan ciddiyetsizliği vurgulamak istiyorum, bir taraftan da bu söylediklerim Rumların Kuzey Kıbrıs’a bu uygulamaya tabi tutulmadan geçeceği tek kapıyı deşifre etmiş olacağım.

    Ancak Sağlık Bakanlığının ne kadar ciddiyetsiz bir iş yaptığını söylemek istiyorum; sağlık görevlisinin yer almadığı tek kapı Beyarmudu Sınır Kapısı. Bu kapıda sağlıkçı olmadığı için gelen Rumlardan da “Son iki hafta yurt dışına çıkıp çıkmadığıyla ilgili belge” istenmiyor.

    Böylelikle Rumlar, buradan rahatça Kuzey Kıbrıs’a geçebiliyor. Hade bakalım, gelin siz söyleyin bana bu iş ne iş? İşte bunların yapacağı iş bu kadar. Anlam vermek mümkün değil.

24/10/2020 19:43
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Ali BATURAY, kktc, haber
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.