Dava karar için süresiz ertelendi

Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ve Gazete Direktörü Ali Osman Tabak’ın istinafı bugün görüşüldü ve dava karar için süresiz ertelendi.

ads
ads
27/02/2020
HK

ads ads
Dava karar için süresiz ertelendi

Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ve Gazete Direktörü Ali Osman Tabak’ın istinafı bugün görüşüldü ve dava karar için süresiz ertelendi. Kamuoyunda karikatür olarak bilinen ve  “Yabancı devlet büyüklerine hakaret ve KKTC ile Türkiye’nin arasını açmakla” ilgili yargılanan Levent ve Tabak’ın beraat ettiği davanın istinafı görüşüldü. Başsavcılığın, mahkûmiyet talebiyle istinafa başvurusu, görüşüldü. KKTC Başsavcılığı adına savcı Ergin Atıcı, kararın hatalı olduğunu savunup, mahkûmiyet talep etti. Avukat Tacan Reynar, beraat kararının onanmasını talep etti. İstinaf karar için süresiz ertelendi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzurunda Kıdemli Yargıç Cenkay İnan, dava konusu karikatüre müdahaleyi gerekli görmediğini, karikatürün TC Cumhurbaşkanına hakaret içermediğini ve TC ile KKTC arasındaki ilişkiyi bozduğuna dair mahkemede somut bir şahadet olmadığına karar vermişti. İnan, karikatürün, iğneleyici, alaylı olan görselin hiciv yoluyla ifade şekli olduğuna ve söz konusu karikatürün provakatif olsa da iki ülke arasındaki dostluğa zarar vermesinin mümkün olmadığına karar verdiğini açıklamıştı. İnan, iddia makamının davayı ispat edemediğine vurgu yapıp, Şener Levent ve Ali Osman Tabak’ın beraat etmesine karar vermişti. (Kamalı Haber)

27/02/2020 17:07
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: şener levent, haber, kıbrıs, kkktc, kıbrıs nhaberleri, ali osman tabak
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.