Doç. Dr. Kaymakamzade: Yapacağınız küçük bir yardım hayat kurtarıcı olabilir

Yağmur Düşer'in sunduğu Yaşama Katkısı Olsun programının bu haftaki konuğu Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Bahar Kaymakamzade.

ads ads ads ads
28/04/2023

ads
Doç. Dr. Kaymakamzade: Yapacağınız küçük bir yardım hayat kurtarıcı olabilir

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Bahar Kaymakamzade, epilepsi hastalığı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Doç.Dr.Bahar Kaymakamzade, epilepsinin korkulacak bir hastalık olmadığını belirterek temkinli davranılması gerektiğini söyledi.

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Bahar Kaymakamzade, epilepsi hastalığı ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Doç. Dr. Bahar Kaymakamzade, gündelik dilde sara hastalığı olarak da bilinen epilepsinin,  beyin hücresinin (nöronların)  aşırı deşarj göstermesi sonucunda ortaya çıkan kasılma, bilinç kaybı ile giden klinik tabloya neden olan durumun tekrarlayan hali olduğunu belirtti.

Tüm toplumun nöbet geçiren bir hastaya nasıl müdahale edileceğini bilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Kaymakamzade, yapılacak küçük bir müdahalenin hayat kurtarıcı olabileceğini söyledi.

Kaymakamzade,  epilepsinin korkulması gereken bir hastalık olmadığını belirterek  “Temkinli davranılması gereken bir hastalıktır. Hastalar kontrollerini ihmal etmesinler. İlaçlarını düzenli kullanmayı ihmal etmesinler” ifadelerini kullandı.

 

28/04/2023 09:49
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: yağmur düşer, yaşama katkısı olsun, haber, kıbrıs, Doç. Dr. Kaymakamzade, Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Bahar Kaymakamzade, epilepsi hastalığı, epilepsi, Nörolog
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.