İtalya'da sel felaketi

İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan küresel ısınma, dünyanın birçok bölgesinde aşırı iklim olaylarına neden olmaya devam ediyor.

ads ads ads
28/07/2021

ads
ads
ads
İtalya'da sel felaketi

İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan küresel ısınma, dünyanın birçok bölgesinde aşırı iklim olaylarına neden olmaya devam ediyor. Son birkaç haftadır Avrupa’yı etkisine alan sel, Almanya ve Belçika’dan sonra İtalya’nın doğal güzelliğiyle ünlü Como Gölü ve çevresindeki kasabaları vurdu. Bölgede şiddetli yağış sel ve toprak kaymalarına yol açtı. Gölün çevresindeki Laglio, Cernobbio ve Brienno kasabalarında onlarca ev hasar gördü.

İtalya’nın kuzeyinde yer alan Lombardiya bölgesi sele teslim oldu. Aşırı iklim olayları nedeniyle Como Gölü ve  çevresindeki kasabalarda toprak kaymaları ve su baskınları yaşandı.

60'TAN FAZLA ARAMA KURTARMA OPERASYONU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dağlarla çevrili gölün çevresinde fırtınaların hasara yol açması sonrasında İtalyan itfaiyeciler 60'tan fazla kurtarma operasyonu gerçekleştirdi. Bununla birlikte olay nedeniyle şimdiye kadar herhangi bir ölüm veya yaralanma bildirilmedi.Gölün batı kıyısında yer alan ve selden en çok etkilenen kasaba olan Brienno'da, bir heyelan gaz sızıntısına neden oldu. Ardından 50 sakin evlerinde mahsur kaldı. Cernobbio'da ise itfaiyeciler sel tehlikesiyle karşı karşıya olan bir apartmanı tahliye etti.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN SONUÇLARI

İtalyan çevre kuruluşu Coldiretti, daha sık, ani ve şiddetli fırtınalara atıfta bulunarak, “İtalya'da tropikleşme eğilimi ve aşırı olayların çoğalmasıyla birlikte iklim değişikliğinin sonuçlarıyla karşı karşıyayız” açıklamasını yaptı.

28/07/2021 15:20
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Almanya, Belçika, İtalya, sel,
MANŞETLER

HK DÜNYA

Paris’teki Arc de Triomphe anıtı sanat için kumaşa sarıldı

HK DÜNYA

Dünyanın her bir ucundaki kültürel ve doğal abideleri plastik kumaşlarla giydiren ünlü sanatçı Christo Vladimirov Javacheff'in ölümünün ardından son projesi yeğeni tarafından tamamlandı. Bu kez Paris'in simgelerinden Arc de Triomphe'i mavi kumaşla giydirildi. Ortaya çıkan görüntüler, sanat eleştirmenleri tarafından eleştirilerin hedefi olurken, sosyal medyada da anıtın son haliyle ilgili binlerce mesaj atıldı.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.