HABER KIBRIS

Leonardo da Vinci'nin helvasını kavurdular!

ads
10/05/2017

Leonardo da Vinci'nin helvasını kavurdular!
ads

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri Leonardo da Vinci’nin ölüm yıl dönümü nedeniyle helva kavurup dağıttılar.

OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi bahçesinde toplanan öğrenciler, büyük bir kazanda önce helva kavurdu ardındansa ressam ve haritacı olarak bilinen ve yaptıkları eserlerle dünyaya ün salan Leonardo da Vinci için çeşitli temennilerde bulundular.

Her yıl geleneksel olarak bu tarz etkinlikleri yaptıklarını dile getiren Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Özlem Vargün, “Bugün burada ilişkisel estetik bağlamında Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyeleri ve öğrencileri olarak bir etkinlik gerçekleştirdik. Kendi kültürümüzden bir şeyler katarak geçmiş dönemlerde yaşayan sanatçıları anmak istedik.

Biz de helva kavurma kültürü vardır. Helva kültürü ölünün arkasından kavrulur ve beden öldüğü halde ruhun yaşadığına inanılır. Bu nedenle biz de ruhunun yaşadığına inandığımız günümüze kadar gelmiş önemli isimlerin yıl dönümlerini kutlamak için böyle bir etkinlik düzenledik.

Andığımız kişiler içinde Leonardo da Vinci ve Napolyon var” dedi. Öğrenciler daha sonra kendi elleriyle kavurdukları helvaları yedi.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Leonardo da Vinci, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems