HABER KIBRIS

Tatar'dan DÖVİZ Açıklaması

Tatar, döviz kurlarındaki son durum, inşaat sektöründeki çarpık yapılaşma, üniversiteler ve vatandaşlıklar konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

ads
20/10/2017

Tatar'dan DÖVİZ Açıklaması
ads

Eski Maliye Bakanı UBP Milletvekili Ersin Tatar, Genç TV’de yayınlanan “Siyaset Yemeği” Programında Didem Gürses’insorularını yanıtladı. 


“Hükümetin dövizdeki yükselişe çare bulması mümkün değil” 


Döviz kurlarındaki son durum ve yükselişi değerlendiren Tatar, hükümetin bu duruma hemen bir çare bulmasının mümkün gözükmediğini söyledi.


Hükümet gelirlerin arttığını söylüyor diyen Tatar, son bir yılda % 15’e yakın hayat pahalılığı ödendi. Devletten maaş alan 70bine yakın insana % 15 civarı hayat pahalılığı ödendi. Ancak herkes devlette çalışmıyor. Özelde çalışan binlerce insan var. Gelirleri Türk lirası olan ve harcamaları döviz olan birçok insan var. Ülkemizde okul harçları, araba taksitleri, ev taksitleri gibi mükellefiyetler döviz üzerinden olunca buna bağlantılı olarak sıkıntı oluşuyor. Daha önce sterlin gerilemiş ve Türk lirası değer kazanmıştı. Şu anda ise İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasaydı sterlin çok daha yüksek bir durumdaydı. AB’den çıkma kararları doğru bir karardı dedi. 


“Bu krizin kısa süreli olacağına inanıyorum” 


Bu günler içerisinde vatandaşın döviz mi yoksa TL üzerinden mi borçlanması gerektiği sorusunu yanıtlayan Tatar, Serbest piyasa ekonomisini kontrol etmenin çok zor olduğunu belirten Tatar, Türk lirası borçlanıldığında kur riskinin olmadığını faizin yüksek olduğunu, döviz borçlanıldığında ise faizin daha düşün olduğunu ancak kur riski olduğunu söyledi. 

Amerika ve Türkiye arasındaki krizin en kısa sürede çözülmesini umduğunu belirten Tatar, bu krizin kısa sürekli bir kriz olacağını tansiyonun düşeceğini tahmin ettiğini vurguladı. 


“Hükümet özel sektörün canlanması için adımlar attı”


Hükümetin özel sektörün canlanması için bazı adımlar attığını söyleyen tatar, su projesinin hayata geçmesinin son derece önemli olduğunu ifade etti. Tarımsal suyun dağılımının da altı ay içerisinde yayılması için gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi.


“Ekonomi büyürken çevreyi de korumak gerekiyor”


Tatar, refahın artması için sürekli olarak ekonominin büyümesi gerekiyor. Buna bağlı nüfus hareketleri artan beklentiler vardır. Ekonomi büyürken çevreyi de korumak gerekiyor. Betonlaşma, çevre atıkları, çevre kirlilikleri, büyük otellerin yapılaması, sahillerin denetimsiz olması, atıkların sahillere dökülmesi ile denizlerimiz zarar görüyor dedi. 

Haberin tamamı HaberakKıbrıslı'da

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: ersin tatar, rapor, bm, döviz, hükümet, raporu, , akıncı, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems