Yrd. Doç. Dr. Emiroğlu yazdı: Zor günlerde hepimizin bir koça ihtiyacı var!

Spor Bilimleri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Osman Emiroğlu'nun kaleminden...

ads
ads
21/03/2020
HK

ads ads
Yrd. Doç. Dr. Emiroğlu yazdı: Zor günlerde hepimizin bir koça ihtiyacı var!

Merhaba, yıllarca atletik performanslarını artırmak amacıyla işimizin bir parçası olarak sporcularımıza koçluk yapmak zorunda olmanın verdiği bilmişlik hissi ve pek çok spor adamının sonradan gerçek yaşamda koçluk yapma konusundaki başarılarından da heves alarak Haber Kibris ailesinde sizlere deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Koçluğun, pek çok benzer kelimeyle aynı anlam için kullanılsa da mentorluktan, öğretmenlikten, danışmanlıktan ve liderlikten başka bir anlam taşıdığı son dönemlerde daha çok kabul görmekte. Hayatın, her alanında destek arayan herkesin, dış zorlayıcılardan ziyade kendi içinde yaşadığı zorlukları kendi çabasıyla üstesinden gelme konusunda bir koça ihtiyacı bulunur. Koçluğa, kelime kökeni itibarıyla at arabası arkasındaki oturaktan başlayan anlamıyla, insanların bir noktadan bir noktaya gidebilmesine yardım etmek olarakta denebilir. Ancak burda bilmemiz gereken en önemli nokta, koçluk görevinin, kişinin kendi doğrularını ve zorluklarını aşma konusunda yine kendisinin en doğrusunu bulmasına yardımcı olmak demek olduğudur. Özellikle son yaşadığımız Corona virüsü pandemisi sayesinde herkesin herkese gönüllü koçluk rolünü üstlendiğini görüyoruz. Bu gibi zor durumlar, bireylerin karakterlerini, baskıyı yönetebilme becerilerini ve dayanıklılık kapasitelerini de test etme olanağı sağlamakta. Bu noktada sosyal medya veya diğer iletişim araçları sayesinde bu zorlayıcı duruma karşı kimileri panik görüntüsü çizerken, kimileri temkinli ve duyarlı, kimileri ise bize bir şey olmaz yaklaşımıyla önceki yaşantısına kaldığı yerden devam etmenin yollarını aramakta. Ekonomik sıkıntılar bir yandan, hasta olma kaygısı bir yandan derken ana sorun olarak belirsizlik karşımıza çıkıyor. O zaman kısa vadede bizi nasıl bir gelecek beklemekte.

 

Ailenizin koçu olarak iki konuda fikir verebilirim. Birincisi farkındalık diğeri ise sorumluluk. Bu iki kavram erkekle kadın gibi birbirini tamamlar nitelikte. Farkında olmak bilgi sahibi olmak demektir. Farkında insan gördüğü, hissettiği, duyduğu şeyleri yorumlarken uyanık olan demektir. Whitmore'a göre bizler sadece farkında olduğumuz şeyleri kontrol ederiz, farkında olmadığımız şeyler ise bizi. Bu noktada Corona 1-0 önde görünüyor ve şimdilik bizi o kontrol ediyor. Ancak farkında olmak yetmiyor, sorumluluk alıp görevleri hayata geçirmemiz gerekir. Harekete geçmeyen düşünce rüya görmek iken, düşünmeden hareket ise kabusla sonuçlar. Bu nedenle ilk olarak dibine kadar farkında olalım, güvenilir kaynakları referans alalım ve sorumluluk üslenerek harekete geçelim. Unutmayalım ki dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sporcularının bile bir koçu var.

21/03/2020 18:39
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Yrd. Doç. Dr. Osman Emiroğlu, koç köşesi, spor, futbol, zor dönem, Koronavirüs, haber, kıbrıs, kktc, kıbrıs haberleri
MANŞETLER

HK SPOR

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.