HABER KIBRIS

1.4 milyar şifre ele geçirildi!

Son gelen rapora göre DarkWeb'de 1.4 milyar kullanıcı verisinin sızdırıldığı söylendi.

ads
17/12/2017

1.4 milyar şifre ele geçirildi!
ads

Son yıllarda popüler web sitelerini ve çevrimiçi hizmetleri içeren çok sayıdaki yüksek profilli hackler oldu ve bazı hesaplarınızın bunlardan etkilenmiş olması muhtemel gibi görünüyor. Ayrıca, kimlik bilgilerinizin DarkWeb'de dolaşan büyük bir dosyada listelenmiş olması da muhtemeldir.

4iQ'daki güvenlik araştırmacıları, günlerini çeşitli DarkWeb sitelerini, bilgisayar korsanları forumlarını ve sızdırılmış ve çalınan veriler için çevrimiçi pazarı izleyerek geçiriyorlar. Araştırmacılar son olarak, 1.4 milyar kullanıcı adı ve şifre kombinasyonunu içeren 41-gigabayt'lık bir dosyanın DarkWeb'de dolaştığını tespit ettiklerini açıkladılar. Kayıtların hacmi yeterince korkutucu ancak daha fazlası var.

Tüm kayıtlar düz metintedir. 4iQ, yaklaşık yaklaşık % 14'üne denk gelen 200 milyon parolanın direkt olarak dosyada yer verildiğini söyleniyor. Bununla birlikte,. isteyen herkes kolayca dosyayı açabilir, hızlı arama yapabilir ve başkalarının hesaplarına girmeye çalışmaya başlayabilir.

Her şey düzgünce düzenlenmiş ve alfabetik olarak düzenlenmiş.

1.4 MİLYAR KAYIT NEREDEN GELDİ?

Veriler tek bir olaydan ele geçirilmiş değiller. Kullanıcı adları ve şifreleri çeşitli kaynaklardan toplanmıştır. 4iQ'nin ekran görüntüsü Netflix, Last.FM, LinkedIn, MySpace, arkadaşlık sitesi Zoosk, yetişkinlere yönelik web sitesi YouPorn'un yanı sıra Minecraft ve Runescape gibi popüler oyunların verilerini içeriyor.

Ve bu önemli haberi bitirirken bir kez daha takipçilerimizi şifre güvenliklerini sağlamaları konusunda uyaralım.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: DarkWeb, şifre
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems