11 aydır yabancıların aldığınız pandemi kararlarını anlayacağı bir sistem de kuramadınız

“Turizm ve üniversiteler adasında yıllardır ciddi bir yabancı dil sorunu yaşanıyor

ads ads ads ads
27/02/2021

ads
ads
ads

Ali Baturay Ali Baturay


Ali BATURAY

   Bu ülkede 1974’ten sonra, özellikle de 1980’li yıllardan bugüne çok ciddi bir “yabancı dil sorunu” yaşanmaktadır.

   Halbuki 1974 öncesi insanımız İngilizceye oldukça hakimdi, ilkokulu, liseyi bitiremeyenler bile İngilizce konuşabiliyor, anlayabiliyordu.

   Tabii ki Rumcayı (Yunancanın bir lehçesi) da… Bugün 70’li yaşlar ve üzeri birçok kişi İngilizce ve Rumca biliyor ama 1980’lerle birlikte eğitim sistemindeki sorunlardan dolayı koca bir nesil yabancı dil yoksunu oldu.

    Son yıllarda özellikle dijitalleşmeyle birlikte enternasyonallik önem kazandı, dolayısıyla da yabancı dilin ne kadar önemli olduğunu daha iyi kavradık.

    Aslında yabancı dil tüm meslekler, tüm alanlar için önemli ve bundan yoksun olmak ciddi bir sorun…

    Turizmin ve yükseköğretimin bu kadar önemsendiği “turizm adası” ve “üniversiteler adası” dediğimiz ülkemizde ciddi yabancı dil sorunu yaşanması bir tezat aslında. Turizm ve üniversiteler için dünyanın dört bir tarafından insan geldiğine göre buralara, ülke insanının da yabancı dillere, hiç olmazsa İngilizceye vakıf olması gerekir.

    İşte küresel bir salgınla uğraşırken de yabancı dili önemsememenin ve hayatın içine katmamanın sıkıntısı yaşanıyor ülkemizde.

   Salgın günlerinde bu zaafımızın sıkıntısını ülkemizde yaşayan yabancılara da yaşatıyoruz.

   Ülkemizde yaşamayı seçen, yani buradan ev alan, birçoğu buranın vatandaşlığını da elde eden, örneğin İngilizler, Ruslar, Çinliler, Pakistanlıların yanı sıra çok sayıda da çalışmaya ve eğitim almaya gelen yabancı var…

    Normal zamanda da yabancılar, yabancı dil sorunu nedeniyle bazı sorunlar yaşasa da bir şekilde bunu aşabiliyordu ama pandemi döneminde alınan kararlardan haberdar olabilme açısından yabancılar ciddi sıkıntılar yaşıyor.

    Defalarca bunu söyledik, yazdık ama yaklaşık bir yıldır bu konuda hükümet edenler bir tedbir almadı, halen ülkemizdeki yabancılar pandemiyle ilgili alınan kararları öğrenemediklerinden, haberdar olamadıklarından şikayet ediyor.

    Yenidüzen Gazetesi muhabirleri Devrim Demir ile Burçin Aybars, ülkemizdeki yabancı öğrencilerle konuştu ve bu haber dün “Açıklamaları anlamıyoruz, ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz” başlığıyla manşet oldu. Bu güzel haberde öğrenciler yabancı dilde duyuru yapılmamasının büyük sıkıntısını yaşadıklarını anlattı.

    Bir öğrenci, “Kimi zaman dışarıya çıkıp çıkmamamız gerektiğini bile bilmiyoruz” diyor, bir başkası “İngilizce olan detaylı bilgiye ulaşmak çok zor” diye konuşuyor, bir diğeri “Tüm duyurular Türkçe, doğrudan haber alabileceğimiz haber kaynağı yok” diye serzenişte bulunuyor.

   Öğrenciler, sosyal medyayı takip edip, bir şeyler anlamaya çalıştıklarını ama yeterli olmadığını söylüyor.

    Pandemi tedbirleriyle ilgili alınan kararlardan haberleri olmadığı için sokağa çıktıklarını, bu nedenle polis sorgusuna maruz kaldıklarını söyleyen öğrenciler, “Neler olup bittiğini anlamakta zorlanıyoruz” dedi.

    Bu haberde yabancı öğrencilerle konuşuldu ama ülkemizde çalışan yabancı işçilerden de benzeri şikayetler gelmişti. Bu ülkede yaşayan yabancılar olduğu, alınan kararlardan haberdar olamadıkları, defalarca vurgulandı ama bu konuda tedbir alınamadı. Son zamanlarda yabancılar arasındaki vaka artışları da bir işaret olmadı onlar için…

    Bu arada bazı yabancı öğrenciler, ailelerinden düzenli para gelmediği için gıda sorunu yaşadıklarını, kiralarını ödeyemez hale geldiklerini söyledi.

   Bazı öğrencilerse geçmişte yarı zamanlı çalışıp, biraz para kazandıklarını ama salgın döneminde çalışma imkanı bulamadıkları için maddi sıkıntı çektiklerini de kaydetti.

   Öğrenciler, salgın zamanı toplu taşıma araçlarının çalışmamasından dolayı ulaşımda da sıkıntı çektiklerini, taksi ücretlerinin kendilerine pahalı geldiğini söyledi.

    Ailelerinden para gelmeyince, çalışıp para da kazanamayınca ve beslenme sorunu çekince sosyolojik ve psikolojik sorunlar da çektiklerini anlatıyor öğrenciler.

    Yani bu ülkeye çalışmaya ve eğitim almaya gelen insanlar böyle zor durumlara düştüğünde devletin onlara da bakması gerekiyor. “Yabancılar ne halleri varsa görsün” diyebilir miyiz? Dememeliyiz…

    Biliyorum şimdi yazının altına bazı kişiler, “Bizim sorunumuzu çözdüler mi ki yabancılara baksınlar?”, “Bu ülkede aylardır işsiz olan, gıda sorunu çeken Kıbrıslı Türkleri çok mu düşündü devlet?” diye öfkeli mesajlar yazacak…

    Hatta “Bize ne, gitsinler ülkelerine” diyenler olacak, öğrencilerin söylediklerine inanmayacak kimileri… Ancak siz ne derseniz deyin, onlar da bu ülkenin gerçeği… Paralarını alırken tamamdı da dara düştüklerinde “ne haliniz varsa görün” mü diyeceğiz?

     Öğrenciler, bir süre kendi aralarında dayanıştıklarını, örneğin Afrikalı öğrencilerin böyle bir dayanışma örneği ortaya koyduğunu ama süreç uzayınca onların da maddi gücünün kalmadığını söylüyor. Başlarda bazı üniversiteler gıda yardımı yapmış ama son dönemlerde bu tür yardımların kesildiğini söylüyor öğrenciler.

     Kimse kızmasın, kimse bana tepki göstermesin, küresel büyük bir sorun yaşıyoruz ve bu devlet hem kendi vatandaşına bakacak hem de bu ülkeyi vatan bilip burada yaşayana, çalışana ve eğitim görene de eğer ihtiyaçlı duruma düşmüşse bakacak. Bakmak zorundadır… Üniversiteler de öğrencilerini sahipsiz bırakmamalıdır.

    Çalışma Bakanlığının gıda bankası ve gıda yardımı yapan diğer sivil toplum örgütleri, ülkemizde eğitim gören ama şu sıralar maddi sıkıntı yaşayan, gıdaya ulaşamayan öğrencilere de yardım etmelidir.

    Biliyorum, “11 ayda yabancıların, alınan kararları anlayabilmesi için hiçbir çaba sarf etmeyen yetkililerden halen bir şeyler yapmasını beklemek, ölü gözünden yaş beklemektir” diyorsunuz. Umutsuz olmakta haklısınız ama biz söylemeye, anlatmaya, hatırlatmaya devam edeceğiz. Kim bilir, belki 12’nci ayda bir şeyler yaparlar…

DİĞER YAZILARI
27/02/2021 22:23
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: ali baturay
MANŞETLER

HK Ali Baturay

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.