2. Elizabeth'in her anında yanındaydı: Kraliçe'nin sırlarının koruyucusu Uzun Paul kimdir?

2. Elizabeth'in cenasi Wesminster Hall'a taşınırken, tabutun önününde kararlı bir şekilde yürüyen son derece uzun boylu bir adam dikkatlari çekti. Bu kişi ise Kraliçe'nin en karanlık anlarına tanık olan ve onun sırlarının koruyucu olarak bilinen Paul Whybrew'den başkası değildi. 2. Elizabeth tarafından "Uzun Paul" olarak çağrılan ve 44 yıl boyunca saltanata hizmet eden Paul Whybrew'un hikayesi...

ads ads ads ads
16/09/2022

ads
ads
2. Elizabeth'in her anında yanındaydı: Kraliçe'nin sırlarının koruyucusu Uzun Paul kimdir?

Paul Whybrew, Kraliçe'nin en sadık ve uzun süreli hizmetkarlarından biriydi. 1,95’ metrelik boyu nedeniyle 'Uzun Paul' olarak tanınan Whybrew, Buckingham Sarayı'nda 44 yıl çalıştı ve 2. Elizabeth’in naaşı Westminster Hall'a taşınırken tabutu önünde yürüyen seçkin birkaç insan arasında yer aldı.

"DEMİRDEN İRADENİN VÜCU BULMUŞ HALİ"

Kraliçenin tabutunu taşıyan atlı arabanın önünde ellerini öne kenetlemiş bir şekilde yürüdü ve çevresine bakmadı. Böylelikle, demirden iradenin vücut bulmuş hali olarak tanımlandı.

KRALİÇE: FATURAYI BANA GÖNDER

İngiliz basının bildirdiğine göre, “Uzun Paul”, Kraliçe tarafından o kadar çok sevildi ki, 2. Elizabeth 2006'da Windsor Kalesi'nde daha fazla zaman geçirmeye karar verdiğinde, ondan da taşınmasını istedi.

2. Elizabeth, Whybrew’e Windsor Great Park'taki Albert Lodge yakınında bir ev teklif etti ve ona istediği gibi dekore ettirebileceğini söyledi.

19 yaşından beri Kraliçe’ye hizmet eden Whybrew’un İngiliz Dailymail gazetesine  konuşan bir arkadaşı, "Kraliçe, ondan evi kendi zevkine göre dekore etmesini ve faturayı kendisine göndermesini istedi. Paul’un rahat etmesini istiyordu" dedi.

Arkadaşı şu anda 63 yaşında olan Uzun Paul’un Windsor'a taşınmadan önce Kensington Sarayı'ndaki eski ahırların üzerindeki mütevazı bir dairede yaşadığını da sözlerine ekledi.

"KRALİÇE'NİN SIRLARININ KORUYUCU"

Bununla birlikte, Whybrew’un   “Uzun Paul”un yanı sıra, kraliyet hanesinde aldığı bir başka takma ad daha vardı: Kraliçe'nin sırlarının koruyucusu.

 

Sağduyulu ve alçakgönüllü olmasıyla tanınan Whybrew’un  2. Elizabeth’in hakkında her türlü şeyi bildiği, ancak bunları hiçbir zaman paylaşmadığı aktarıldı.

16/09/2022 20:32
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: 2. Elizabeth’in her anında yanındaydı: Kraliçe’nin sırlarının koruyucusu Uzun Paul kimdir?
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.