Aramco'nun İki Rafinerisine Drone Saldırısı

ads
ads
14/09/2019

ads
ads
Aramco'nun İki Rafinerisine Drone Saldırısı

Suudi Arabistan'ın petrol devlerinden Aramco'nun iki rafinerisinde insansız hava araçlarıyla (drone) gerçekleştirilen saldırı sonrası başlayan yangın söndürüldü.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Abqaiq ve Khurais petrol yerleşkelerinden yükselen alevlerin sabahın erken saatlerinde kontrol altına alındığı belirtildi.

Geçtiğimiz temmuzda da Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad'daki Aramco petrol rafinerisinde yangın çıkmıştı. Kaza ile ilgili Suudi Aramco yetkilileri "teknik arıza" açıklamasında bulunmuş Yemen’deki Şii Husi milisler ise rafinerideki yangını "kendi drone"ları ile çıkardıklarını iddia etmişti.

Suudi-Yemen kavgasının kökleri

Ortadoğu'nun en kanlı ve en yıkıcı çatışma konularından biri olan Suudi-Yemen çekişmesi aynı zamanda üzerine en az konuşulanı ve bilineni.

10 binlerce Yemenlinin ölümüne neden olan iç savaş, İran destekli Şii Husiler ile şu anki koalisyon güçlerini oluşturan ABD ve 10 ülkenin desteklediği devrik Sünni Yemen Hükümetine bağlı güçler arasında gerçekleşti.

Suudiler ile Yemenliler arasındaki anlaşmazlık bölgedeki geniş Sünni-Şii çatışmasının bir parçası. Aynı zamanda da İran ile Suudi Arabistan arasındaki ismi konmamış savaşın bir cephesi olarak kabul ediliyor.

14/09/2019 10:02
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: haber, kıbrıs, drone, suudi
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.