Türkiye'nin ilk yapay zeka mühendisliği bölümünün müfredatı hazır

Bu yılki Yükseköğretim Kurumları Sınavı kılavuzuna alınan yapay zeka mühendisliği, geleceğin meslekleri arasında gösteriliyor. Bölümün açılacağı Hacettepe Üniversitesinde müfredat hazırlıkları tamamlandı.

ads
24/07/2019

ads
ads
Türkiye'nin ilk yapay zeka mühendisliği bölümünün müfredatı hazır

Hızla değişen iş dünyası ve teknoloji farklı meslek dallarını gündeme getiriyor.

Yapay zeka, bilgi güvenliği teknolojileri, 3D animasyonlar… Artık bu alanları Türkiye’deki üniversitelerde de duymak mümkün.

Bu yıl tercih kılavuzlarında geleceğin meslekleri olan yapay zeka, veri madenciliği, büyük veri gibi alanlar lisans ve ön lisans bölümlerinde yer alacak.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın, geleceğin meslekleri programları arasında gösterdiği "yapay zeka mühendisliği" alanı Hacettepe Üniversitesinde açılacak. 

Bu yılki Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih kılavuzuna göre, bölüme 30 öğrenci kabul edilecek.

"Mühendis yetiştirmek hem bir görev hem de bir ihtiyaç"

Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Akçapınar Sezer, son yıllarda sayısal veri miktarındaki artışla beraber bu verilerin işlenmesinin ve anlamlandırılmasının çok büyük önem kazandığını söyledi. Sezer, bu noktada yapay zeka yaklaşımlarının çok çeşitli çözümler sunduğunu anlattı.

Yapay zeka alanında ileri düzey bilimsel araştırmalara ve teknolojik çözümlere ulaşabilmek için altyapısı ile bu alana adanmış mühendislere ihtiyaç bulunduğunu söyleyen Sezer, şöyle konuştu:

"Bilgisayar mühendisliği içinde yapay zekanın büyümesi dikkat ve ilgi çekici ama tek gelişim sağlayan alan değil. Sonuç olarak, tek müfredat ile iki büyük eğitim programının gereklerinin sağlanmasında açık bir güçlük olarak ortaya çıktı. Yapay zeka alanında formal ve sistematik bir eğitim vererek bu alanın kendine adanmış mühendislerini yetiştirmek hem bir görev hem de bir ihtiyaç oldu."

Geniş kadrosuyla eğitime başlayacak

Sezer, bu tespitler üzerine ülkenin ilk yapay zeka mühendislerini yetiştirme sorumluluğunu yüklendiklerini, çalışmalara Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu'nun büyük destek verdiğini vurguladı.

Ayrıca, bölüme bilişim sanayisinin önde gelen kuruluşlarının da ilgi gösterdiğini belirtti.

Dünya genelinde büyük cirolara sahip yazılım şirketlerinin yapay zeka alanına yatırım yapan şirketlerden oluştuğundan bahseden Sezer, lisans programı için geniş bir kadrolarının bulunduğunu anlattı.

Yapay zeka mühendisliği programı ile öğrencilerin yapay zeka konularına odaklı bir bilgisayar mühendisliği müfredatını takip ederek uzmanlaşma imkanına kavuşmalarını amaçladıklarını belirten Sezer, şunları söyledi:

"Bu amaçla, yapay zeka üzerine uzun yıllardır akademik araştırmalar yapan 20'nin üzerinde öğretim üyemiz ile birlikte bölümümüzün müfredat hazırlıkları tamamlandı. Bu alanda dünyadaki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz ve öğrencilerimize en iyi üniversiteler ile eş zamanlı yapay zeka mühendisliği alanında eğitim vereceğiz."

"İlk yıl ortak müfredat izlenecek"

Sezer, bilgisayar mühendisliği ve yapay zeka mühendisliği olmak üzere iki ayrı lisans programı yürüteceklerini söyledi.

Bu iki programı birbirinden ayıran farklar ve bunun mezun profilleri açısından göstereceği işlev konusunda çok fazla soru aldıklarını anlatan Sezer, şöyle konuştu:

"Bilgisayar mühendisliği öğrencileri ile yapay zeka mühendisliği öğrencileri, ilk yıl ortak bir müfredat izleyerek programlama, algoritmik düşünme ve problem çözme konularında bilgilenecek. İkinci yıl, yani üçüncü ve dördüncü dönemde bu ortak temeller veri yapıları ve algoritmalar dersleri ile devam edecek. Ancak farklı olarak yapay zeka mühendisliği okuyan öğrenciler, hemen bu dönemlerde bilgisayarlar ve etik, yapay zekanın temelleri ve yapay öğrenme konularında bilgilenecek. Programımızın müfredatında yeni tasarladığımız bir bilgisayar sistemleri dersi de olacak.

Yapay zeka mühendisliği öğrencileri, onlara özel tanımlanan zorunlu bir diğer derste veri tabanları yönetimi, veri işleme, veri temizleme gibi veri biliminin temel kavramlarını öğrenecek. Yapay zeka mühendisliği programı farkını, asıl olarak öğrencilere sunduğumuz ve öğrencilerimizin yapay zekanın farklı konularında uzmanlık kazanmalarına olanak veren tematik teknik seçmeli dersler ile gösterecek. Bu amaçla, 'algı ve dil', 'büyük veri ve yapay öğrenme', 'medikal yapay zeka' ve 'karar verme ve robotbilim' gibi ders kümeleri tanımladık. Öğretim kadromuzdaki genişlemeyle paralel olarak bu ders kümelerine yenileri de eklenecek. Stratejik planımızı buna göre oluşturduk."

Sezer, yapay zeka mühendisliği bölüm öğrencilerinin son sınıfta bu seçmeli derslerin yanı sıra endüstri ve araştırma odaklı, bilgi ve birikimlerini karmaşık bir mühendislik problemini çözmede kullandıkları bir bitirme projesi gerçekleştireceğini vurguladı. Aynı zamanda, yıl sonunda da artık yapay zeka üzerine uzmanlaşmış olarak mezun olacaklarını belirtti.

Geleceğin meslekleri

YÖK Başkanı Yekta Saraç, bu yıl lisans ve ön lisansta, "geleceğin meslekleri" olarak addedilen programların açıldığını ve bu yılki YKS tercihlerinde yer aldığını belirterek, şunları söyledi:

"Bunların bir kısmı, bilgi güvenliği teknolojisi, havacılık elektroniği, tarım ticareti ve işletmeciliği, uluslararası ulaştırma sistemleri, yapay zeka mühendisliği, yazılım geliştirme, dijital medya ve pazarlama (önlisans), hibrit ve elektrikli taşıtlar teknolojisi (önlisans), üç boyutlu modelleme ve animasyon (önlisans) programları." 

Kaynak: AA

24/07/2019 09:46
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Türkiye’nin, ilk, yapay, zeka, haber, kıbrıs, mühendisliği bölümünün müfredatı hazır
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.