HABER KIBRIS

45 eserden oluşan resim sergisi açıldı

Azerbaycanlı ressamların Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için hazırladığı resim sergisi açıldı

ads
15/03/2019

ads
45 eserden oluşan resim sergisi açıldı

Azerbaycanlı 9 ressam tarafından Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için hazırlanan ve 40 eserden oluşan “Azerbaycan Sanatçıları Resim Sergisi” Ulusal Birlik Partisi (UBP) Başkanı Ersin Tatar tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)  Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, YDÜ Hastanesi Sergi Salonu’nda yer alan serginin açılışına UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Milletvekili Aytaç Çaluda, Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan, YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, UBP Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Savaşan, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim görevlileri, Azerbaycanlı sanatçılar ve misafirler katılım gösterdi.

YDÜ’den verilen bilgiye göre, serginin açılışında YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, Azerbaycanlı sanatçılarından Namig İsmayılzada ve Vugar Aliyev ile UBP Genel Başkanı Ersin Tatar konuşma yaptı.

 

“DÜNYA RESİM SANATINA BÜYÜK KATKILAR SAĞLIYOR”

Serginin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, çok iyi eserlerin yer aldığı bir serginin izleneceğini dile getirerek Azerbaycan resim sanatının özelliklerinden bahsetti.

Azerbaycan sanatçılarının eserlerinde kalite zenginliği, seçicilik ve çağdaşlığın önemli yer tuttuğunu belirten Sadıkoğlu, Azeri ressamların özgünlük ve modernliği sanatla başarılı bir şekilde buluşturduğunu söyledi.

Azerbaycanlı ressamların renklerin harmonisini çağdaş resim sanatı ile uyuşturmayı güzel bir şekilde yaptığını dile getiren Prof. Dr. Sadıkoğlu, “Azeri ressamların sadece Sovyetler ressamı ekoluna değil, dünya resim sanatına da büyük katkıları oluyor. Azerbaycan sanatının etkisi tüm Türk dünyasında var oluyor. Sadece Türkiye’de 200’e yakın Azeri ressam çalışıyor. Ressamlık sanatının en büyük özelliği olan renklerin harmonisini çok iyi kullanıyorlar. Parlak renkler estetik güzellik sunarken izleyici üzerinde de psikolojik etkiyi artırıyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından UBP Genel Başkanı Ersin Tatar tarafından, Azerbaycanlı 9 sanatçıya Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’ne katkılarından dolayı teşekkür belgesi verildi.

Teşekkür belgesi takdimi ardından serginin açılış kurdelesi kesilerek sergi gezildi.

Yağlı boya tuval çalışmalarından hazırlanan “Azerbaycan Sanatçıları Resim Sergisi”, iki hafta boyunca hafta içi 10.00-12.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: 45 eserden oluşan resim sergisi açıldı, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.