47 yılın sonunda arzu edilen, beklenen noktada mıyız?

ads ads ads ads
19/07/2021

ads

Ali Baturay Ali Baturay


  20 Temmuz’daki harekâtın 47’inci yıldönümü nedeniyle Diyalog gazetesi vatandaşlarla röportaj yaptı ve “Başarı yok” başlığıyla manşetten yayınladı.

  Vatandaşlar, savaşı geride bırakmaktan ve bir daha benzeri günler yaşamamaktan memnun olduklarını söylerken, “siyasi istikrarsızlıklar nedeniyle hemen her alanda sorunların yaşandığını” vurguladı.

  1974’ten sonra kişisel varlıkların arttığına, çok kişinin zenginleştiğine dikkat çeken vatandaşlar, sağlık, çevre, kamuda verimlilik gibi sorunların artarak devam ettiğini kaydetti.

  Yıldönümlerinde hep güzel şeyler söylenmesi beklenir ama vatandaşlar, “kutlarız” dedikten sonra acı konuştu. Ben de size Diyalog muhabirinin yaptığı röportajlardan alıntılar yaptım…

  Bir vatandaşımız, “…Beklenen arzulanan gelişmeler ne yazık ki yaşanmadı. Ülkede en başta ekonomiyi düzeltmeyi başaramadık. Her geçen gün çökmeye devam ediyoruz. İşsizlik bir yanda ekonomik çöküntü bir yanda ülkenin sorunları arasında ve bunca yıldır bu sorunları çözemedik…” dedi.

   Bir başka vatandaşımız, “…Ülkede başaramadığımız çok şey var. Siyasi düzen hiçbir zaman sağlanamadı ve buna bağlı olarak da hiçbir şey şu anda yolunda gitmiyor…” diye konuştu.

   Bir diğeri, “…47 yılda bu ülkede arzu edilen gelişimin olmadığını düşünüyorum. Devletlerarası problemlerimiz var ve beklenen gelişimlerin bu ülkede yaşanmadığını düşünüyorum. Ülkede siyasi istikrar ve düzeni 47 yıldır ne yazık ki başaramadık ve yoluna koyamadık…” ifadelerini kullandı.

   Gazeteye konuşan vatandaşlardan birisi ise “…Bu ülkede arzu edilen olması gereken gelişimleri 47 yıldır ne yazık ki yaşayamadık. Yapılan icraatlar da yapılamayanlar da belli ve maalesef başarılı olamadık. Gerektiği yere, olmamız gereken yere gelemediğimizi düşünüyorum. 47 yıldır kendimizi tanıtamadık ve ülkede yaşanan sorunları ne çözebildik ne de var olan sorunları dünyaya anlatabildik. Bu yüzden 47 yıldır bir adım ileriye gidemedik…” dedi.

   Bir vatandaşımız geçmişteki yokluk yıllarını düşündüğümüzde, 47 yıldır KKTC’de tam değilse bile bir ilerleme gösterilebildiğini söylemekle birlikte, “Tam olmayan kısımda ise eksikliklerimiz çoktur. Ülkede bir denetim mekanizması yok, ekonomik alada bir başarısızlık, ülke genelinde trafikte, eğitimde, sağlıkta her alanda sıkıntılar yaşanıyor ve bu sıkıntılar yıllar geçtikçe artarak devam ediyor. Bu ülkede yıllardır barışı sağlayamadık ve bundan sonra da başarabileceğimiz inancımızı yitirdik. Temennimiz bundan sonraki süreçte idarecilerin bu ülkeyi daha ileriye hak ettiği yere götürmesidir…” diye konuştu.

    Ülkeyi yönetenlere yönelik eleştiriler yönelten bir başka vatandaş ise, “…47 yıldır KKTC’de arzulanan beklenen gelişmeyi ne yazık ki gösteremedik. Türkiye’nin buraya yaptığı yardımlarla burası cennet olurdu ancak buradaki siyasilerin sorumsuzluğu nedeniyle bir ilerleme kaydedemedik. Rumların barışı istememesi nedeniyle yıllardır barış sağlanamadı. Gerek kendi iç meselelerimiz gerekse ülkeler arası sorunlar nedeniyle halkın arzuladığı gelişmeyi bu ülke yaşayamadı. Birçok alanda başarısız olduk. Yollarımız, sağlık sistemimiz, dairelerdeki başıboşluk gibi birçok sorun yaşıyoruz. Bir avuç memlekette bu yaşanan sorunları halletmek çok da zor değil yeter ki istek olsun…” dedi.

     Bir başka vatandaşımız, “…47 yıldır bu ülkede hiçbir gelişme ve arzu edilen değişiklikleri yaşamadık, bir adım bile ileriye gidemedik. Ülkede ne yazık ki hiçbir şeyi başaramadık. Sağlık sistemi, eğitim, yollar, çevre düzeni, siyasi iktidar ve düzen gibi alanlarda hiçbir başarımız olmamıştır. Umarım bundan sonraki süreçte ülkeyi idare edenler bu toplumu hak ettiği yere ulaştırır…” gibi ifadeler kullandı…

    Gazeteye konuşan bir vatandaşımız ise, “…47 yıldır bu ülkede arzulanan gelişimi elbette ki gösteremedik. Bunun nedeni siyasi yöneticilerin halktan çok kendilerini düşünmeleridir, özellikle sağ politikacıların. Kıbrıs’ta kalıcı çözümü ve barışı isteyen bir politikacı çıkmadı. Ülkede kurulan siyasi sistemden kesinlikle memnun değiliz. Bu ülkede ne yazık ki fikir, düşünce ve ifade özgürlüğünü sağlamayı başaramadık. Benden olan yaşasın benden olmayan ölsün politikası yürütülüyor. Günlük yaşıyoruz ve planlı bir kalkınma yapılamadı. Umarım bundan sonraki süreçte bizi idare edenler bu ülkeyi daha iyi yerlere getirir…” dedi.

  Bir başka vatandaşımız, “…KKTC’de 47 yıldır beklenen ve arzulanan gelişme ne yazık ki yaşanmadı. Gelişme var ancak çok az bir gelişmedir ve beklenene cevap vermiyor. 47 yıl öncesine baktığımızda iyi durumdayız ancak çok daha iyi durumda olabilirdik. Ülkede ekonomik yönden ve Türkiye ile ilişkiler yönünden bir gelişme sağlayamadık. Ümit ederiz ki bundan sonraki süreçte bu ülke halkının iradesi ile seçilenler bu ülkeyi hak ettikleri yere taşırlar…” diye konuştu.

    “Diyalog gazetesinden bu kadar alıntı yaptıktan sonra, şimdi bu senin köşe yazın mı olur?” diye eleştiri yapabilirsiniz… Ben de bu kadar çok alıntı yapmayı sevmiyorum ama bence dünkü Diyalog gazetesinin manşeti, tam zamanında ve anlamlıydı, onları tebrik ederim…

    Böyle özel günlerde hep güzel şeyler söylenir, her yıl duymaya alıştığınız klişe sözler, övünmeler, hamaset olur. Diyebilirsiniz ki; “Bu kaçınılmazdır, be bekliyorsun ki?”

    İşte bu gazete manşeti ve orada konuşan vatandaşların söyledikleri tam da bu açıdan önemli, vatandaşlar ülkenin gösterilmeye çalışıldığı kadar iyi durumda olmadığını, hatta kötü durumda ve daha da kötüye gitmekte olduğunu söylüyor, bunun da bilinmesini istiyor.

     Yazının başında da belirttiğim gibi, vatandaşlar, savaşı geride bırakmanın ve bir daha benzeri günler yaşamamanın iyi olduğunu, yıllar içinde kaçınılmaz bazı gelişmelerin de bulunduğunu ama arzu edilen, beklenen noktaya gelinemediğini, gidişatın da iyi olmadığını vurguluyor ve bizim bu köşede defalarca değindiğimiz sorunları sıralıyor.

     Bir kutlamanın arifesinde bu kez sorunları benden değil de Diyalog gazetesine konuşan vatandaşlardan duymanızı istedim, o nedenle bu kadar çok alıntı yaptım. Vatandaşlar, ülke gerçeklerini çok güzel özetledi çünkü…

DİĞER YAZILARI
19/07/2021 19:25
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: 47 yılın sonunda arzu edilen, beklenen noktada mıyız?
MANŞETLER

HK Ali Baturay

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.