HABER KIBRIS

KKTC'de "DEV" alışveriş ve eğlence merkezi inşa edilecek

Kıbrıs’ın en büyük alışveriş ve eğlence merkezi, “Forum Akdeniz - Lefkoşa” ismi ile, Gönyeli Çemberi yakınlarında Lefkoşa - Girne Anayolu’nun doğusunda inşa ediliyor.

ads
02/11/2010
TAK

KKTC'de "DEV" alışveriş ve eğlence merkezi inşa edilecek
ads

Kıbrıs’ın en büyük alışveriş ve eğlence merkezi, “Forum Akdeniz - Lefkoşa” ismi ile, Gönyeli Çemberi yakınlarında Lefkoşa - Girne Anayolu’nun doğusunda inşa ediliyor.

Kıbrıslı Türk işadamları ile 17 ülkede alışveriş merkezi inşa eden Turkmall işbirliğinde 80 dönüm arazi üzerine inşa edilecek alış veriş merkezi 2012 yılı sonunda tamamlanacak.

Mağaza; hipermarket, sinema, eğlence merkezi, restoran, kafe, iş merkezi, konferans salonu ve “piknik alanları” içerecek merkezde, 40 bin metrekaresi kiralanabilir alan olmak üzere otopark hariç toplam 54 bin metrekare alışveriş merkezi alanına sahip olacak.

Turkmall ile Kıbrıslı Türk işadamları arasında ön protokol imzalanmış bulunuyor, kapsamlı anlaşmanın ise yakın bir zamanda imzalanması bekleniyor.

Kurulacak konsorsiyumun ortaklarından Kıbrıslı Türk İşadamı Ali Erdal Osmanlar ile Enver Sanver, TurkMall’ın Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Levent Eyüboğlu ve Turkmall Yönetim Kurulu Başkanı Hans Otto Nagel bugün Golden Tulip Otel’de proje hakkında tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Türkay Tokel de hazır bulundu.

OSMANLAR

Ali Erdal Osmanlar, projenin Kıbrıs’ın en büyük alış veriş merkezi olacağını, KKTC ekonomisinde yaşanan olumsuzlukları durduracağını ve istihdam yaratacağını belirtti.

Fiyatların KKTC’de daha düşük olmasına rağmen, Kıbrıslı Türklerin, “daha nezih bir ortamda alış veriş yapma düşüncesiyle” alışverişi Güney Kıbrıs’a kaydırdığını öne süren Osmanlar, amaçlarının; KKTC’de istihdam yaratmak ve “Güney’e kayan” alışverişi KKTC’ye çekmek olduğunu kaydetti.

Forum Akdeniz - Lefkoşa’ya yabancı yatırımcıların “yoğun” ilgisi bulunduğunu ifade eden Ali Erdal Osmanlar, ancak projede Kıbrıslı Türk yatırımcıların yer almasını arzu ettiklerini söyledi.

EYÜBOĞLU

Turkmall’ın Üst Düzey Yöneticisi Levent Eyüboğlu da, Turkmall’ın alanında en çok proje geliştiren firma olduğunu ve projelerinde mümkün olduğu kadar yerel işadamlarına imkan tanıdıklarını, aynı yöntemi KKTC’de de uygulayacaklarını söyledi.

Projede Kıbrıslı Türk tüccar, yatırımcı ve inşaat şirketlerine öncelik vereceklerini ifade eden Eyüboğlu, KKTC’nin ihtiyacı olan bir çekim merkezi oluşturacaklarını, projenin turizm sektörüne de katkı koyacağını kaydetti.

Eyüboğlu, projeyi, “Akdeniz’in en önemli projelerinden biri” olarak niteledi.

Muhtemel kiracıların yapacağı yatırımla birlikte merkezin toplam değerinin 150 milyon dolar olacağını ifade eden Eyüboğlu, merkezin inşasını 2011’de başlamayı ve 2012 yılının sonunda tamamlamayı hedeflediklerini, merkezin iki bin kişiye istihdam yaratacağını söyledi.

OTTO

Turkmall Yönetim Kurulu Başkanı Hans Otto Nagel ise, KKTC’de çok özel bir alışveriş merkezi yaratmayı istediklerini, alışveriş merkezinin aynı zamanda bir eğlence merkezi de olacağını kaydetti.

Yabancı markaların KKTC’ye nasıl getirileceği sorusu üzerine Otto Nagel, “Bir markanın pazarlanması için ancak iyi bir fırsat sunduğunuz zaman bayilik alınabilir” dedi.

Nagel, “Bayilikler fırsatların olduğu yerlere gider. Biz işte o fırsatı yaratıyoruz. Bayilik istemek için gücünüz olmalıdır” dedi.

SANVER

Kıbrıslı Türk işadamı ve merkezin inşa edileceği arazinin sahibi Enver Sanver de, merkezin 110 bin metre karelik Türk arazisi üzerine inşa edileceğini, Turkmall yetkilileri ile görüşmelerin tamamlanma aşamasında olduğunu ve yakın gelecekte kapsamlı bir anlaşmanın imzalanmasını beklediklerini söyledi.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Kıbrıs, Alışveriş ve eğlence merkezi
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems