Böcek ilaçları, yaban arısı yavrularının beyninde kalıcı hasara yol açıyor

Böcek ilaçlarının, yaban arısı yavrularının beyninde kalıcı hasara yol açtığı, bu fonksiyonel bozulmanın geri dönüşü olmadığı belirtildi.

ads
ads
04/03/2020

ads
Böcek ilaçları, yaban arısı yavrularının beyninde kalıcı hasara yol açıyor

İngiltere'de Imperial College London'da görevli uzmanlar tarafından yürütülen ve sonuçları 'Proceedings of the Royal Society B' dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde bir grup yaban arısı, larva ve yavruyken az miktarda böcek nörotoksini imidaklopride maruz bırakıldı. 

Farklı kolonilerden yaklaşık 100 arının öğrenme kabiliyetleri, yetişkin olduktan 3 ve 12 gün sonra test edilirken, beyinlerinde öğrenmeyi kolaylaştıran kilit öneme sahip bölümün hacminin küçüldüğü bulgusu elde edildi. 

Larvayken imidaklopride maruz kalan yaban arılarının öğrenme kabiliyetlerinin, kalmayanlarla kıyaslandığında önemli ölçüde bozulduğu gözlendi. 

Arı kolonilerinin başarısını tehdit ediyor

Araştırma ekibinden Dr. Richard Gill, "Arı kolonileri, süper organizmalar gibi hareket ediyor. Yani koloniye herhangi bir zehir girdiğinde bunun koloni içindeki yavru arıların gelişiminde sorunlara neden olma potansiyeli var" değerlendirmesini yaptı. 

Gill, yavruyken böcek ilacıyla kirlenmiş gıdayla beslenen arıların beyninde görülen fonksiyonel bozulmanın geri dönüşü olmadığını da vurguladı. 

Bulgunun, gelecekte arı kolonilerinin başarısını tehdit edebilecek bir gelişme olduğuna işaret edildi.

04/03/2020 12:52
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Böcek, haber, kıbrıs, ilaçları, yaban, arısı, yavrularının, beyninde, kalıcı, hasara, yol, açıyor
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.