HABER KIBRIS

İsveç'te tartışma yaratan belgesel: Ülkenin ilk ataları siyah tenliydi

İsveç ulusal televizyonu SVT'ye göre ilk İsveçliler, Buz Devri'nin sonunda güney bölgelerinden İskandinavya'ya taşınan koyu tenli avcı ve toplayıcılardı. Orada, bu kez doğudan gelen bir başka göç dalgasıyla hızla birleştiler ve bu da taş devri Avrupa'sının en çeşitli nüfusunun oluşmasına yol açtı.

ads
19/02/2019

ads
İsveç'te tartışma yaratan belgesel: Ülkenin ilk ataları siyah tenliydi

SVT tarafından yayınlanan 'İlk İsveçliler' isimli belgesel, ülkede tartışma yarattı. Belgesele göre, bugünün İsveç'ine gelen ilk modern insanlar, zamanın kitlesel ren geyiği göçlerini takip ederek gelen koyu tenli avcı toplayıcılardı.

Uppsala Üniversitesi genetik profesörü ve İsveçlilerin erken dönem atalarının genetik haritasını çıkarmayı amaçlayan Atlas projesi araştırmacısı Mattias Jakobson, İsveçlilerin atalarının bugünün aksine koyu ten rengine sahip olduklarını vurgulayarak "Onlar bugünin Lüksemburg, İspanya ve Almanya'sında yaşayan insanlara benziyorlardı. Ancak, bugünle karşılaştırıldığında sıra dışı bir görünüşleri vardı, koyu ten rengi ve mavi gözler" ifadelerini kullandı.

RUSYA'DAN GELENLERLE KARIŞTILAR

Belgesele göre ayrıca, İsveçlilerin bu ilk ataları, varışlarından kısa süre sonra bugünün Rusya'sından gelen ve alet ve ok uçları imalatında daha modern bir tekniğe sahip olan insanlarla karıştılar.

Bu yeni popülasyon ise fok avcılığı ve balıkçılıkla geçindi ve zaman içerisinde ten renkleri güneşten alınan D vitamınınin emilimini kolaylaştıracak şekilde açıldı.

Birkaç yüzyıl sonra, yaklaşık 6 bin yıl önce ise, ülkenin ilk çiftçileri bugünün Türkiye ve Suriye'sinden İsveç'e geldiler.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: İsveç’te, tartışma, yaratan, belgesel, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.