Sigara erken menopozun da nedeni

Türkiye'de ortalama menopoz yaşı 47 ancak süreç bazı etkenler nedeniyle 40 yaşına kadar düşebiliyor. Uzmanlara göre erken menopoza neden olan faktörlerin başında ise sigara kullanımı geliyor

ads
ads
01/10/2019

ads
Sigara erken menopozun da nedeni

Günde bir paket sigara kullanmanın menopoz yaşını öne çektiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu, “Sigarada nikotin dışında 200’e yakın toksik madde konumlanmış durumda. Günlük 1 paket ve üzeri sigara kullanan kadınların menopoz yaşının en az 1-2 yıl daha öne geldiğini biliyoruz” dedi.
Sigara kullanımı ile menopoz belirtilerinin şiddetlendiğini, kalp krizi ve inme riskinin de arttığını ifade eden Doktor Aslıhan Yazıcıoğlu, “Kadındaki östrojen kaybıyla nem ve sıcak basması, ateş, terleme, sinirlilik gibi şeyleri artırmasnın yanı sıra kalp krizi ve inme riskini de artırıyor. Bunun eşliğinde sigara kullanımı da varsa kalp krizi ve inme riskinin 4 kat arttığını, ateş basması, sıcak basma gibi şikayetlerin daha şiddetli seyrettiğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.
Bu risklerin önüne geçmek için sigarayı bırakmak gerektiğini söyleyen Dr. Yazıcıoğlu, “Araştırmalarda 3-5 sigara tüketen kadınların da yumurtalıklarının erken tükendiği ortaya konulu. Miktarına sınırlama bile yapmadan mutlaka sigaradan uzak durulmasını öneriyorm. 65 yaş üstü bir kadın bile sigarayı bıraktığı zaman menopoza ilişkin şikayetlerin azaldığını kendisi de fark edecektir” diye konuştu.

01/10/2019 16:08
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: haber, kıbrıs, sigara, menapoz
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Diyabet hastaları koronaya dikkat! Şeker komasına yol açabilir

HK SAĞLIK

Çin de yapılan bir çalışmada, diyabetik hastalarda Covid-19'dan ölüm oranının yüzde 7,3 olarak saptandığını hatırlatan Endokrinoloji Uzmanı Uzm. Dr. Pınar Alparslan, "Corona enfeksiyonu, özellikle Tip 1 diyabetli hastalarda ketoasidoz dediğimiz şeker komasına yol açabilir. Bu hastalarda kan şekeri sürekli olarak 250 mg/dl üzerinde seyrediyorsa idrarda keton bakılması ve hızlı bir şekilde sağlık kontrolü şarttır"

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.