HABER KIBRIS

8’inci Lefke Ceviz Festivali başladı

ads
03/06/2017

8’inci Lefke Ceviz Festivali başladı
ads

Lefke Turizm Derneği ile Lefke Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen 8’inci Lefke Ceviz Festivali, düzenlenen törenle açıldı.

Lefke Çarşı Merkezi’nde yer alan; ‘Nostalji ve Eskiye Özlem’ temasıyla düzenlenen festivalin açılışına Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Lefke Kaymakamı Halil Çorba, bazı siyasi parti yetkilileri ve milletvekilleri ile 250 turist katıldı.

Festival, Lefke Atatürk Parkı’ndan başlayan ve Lefke Çarşısı’nda sona eren katılımcı ekiplerin kortejiyle başladı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, festivali geleneksel hale getirdiklerine dikkati çekerek, yerel üretimi ve yerel üreticiyi desteklemek ve yerel tüketimi yaygınlaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

Karlıtaş, Lefke’deki festivalin misafirlere farklı seçenekler sunduğunu ve açılışını her yıl halktan kişilerin yaptığını belirterek, planlı bir turizm politikasıyla Lefke’nin geleceğinin parlak olduğuna inanç belirtti.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da Lefke’de festivallerin başlamasıyla bölgedeki ürünlerin ekonomik değer kazandığına işaret etti.

Kaya, cittaslow ağına üye Lefke’de düzenlenen festivallerin, yerel üretimin desteklenmesi ve değer kazanmasına uygun bir anlayış olduğuna dikkati çekerek, bu tip etkinliklerin daha da geliştirilmesi yönünde çalıştıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından katılanlara gollifa ve ceviz macunu ikramı yapıldı ve dans ile jimnastik gösterileri sunuldu.

Festivalin açılışı bölgeye hizmet eden ve derneklerde aktif görev alan kadınlar tarafından yapıldı.

Festivalde, ayrıca Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi Köy Kadın Kursu, Tarık Arsal Anma Sergisi, Lefke Gazi Lisesi yıl sonu Sergisi, Gülin Aşıcıoğlu Takı Tasarımı, Fotoğraflarla Lefke ve LAÜ KAY Kulübü Resim sergilerinin açılışı da yapıldı.

Yarın da gün boyunca çeşitli etkinliklerle sürecek festivalde, stantlar kurularak yerli ürünlerin satışı yapılıyor.

Festival kapsamında nostaljik, eski bir otobüsle rehber eşliğinde Lefke turu da düzenleniyor.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: lefke, ceviz festivali
MANŞETLER

HK KÜLTÜR SANAT

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems