New York'un Sarı Araç Plakalarını 65 Cente Çalışan Mahkumlar Yapıyor

ads
ads
14/09/2019

ads
ads
New York'un Sarı Araç Plakalarını 65 Cente Çalışan Mahkumlar Yapıyor

New York'un kendine özgü sarı ve siyah renkli araç plakaları saatlik çalışma ücreti ortalama 65 cent olan mahkumlar tarafından yapılıyor. 
ABD'de her eyaletin farklı tasarımlara sahip kendine özgü araç plakaları bulunuyor.
New York'un ünlü sarı ve siyah renkli araç plakaları, çoğu zaman turistik eşya olarak da karşımıza çıkıyor. 
Bu plakaların dikkat çeken ilginç bir özelliği de eyaletteki mahkumlar tarafından yapılıyor olması. 
New York'un kendine özgü sarı ve siyah renkli araba plakaları saatlik çalışma ücreti ortalama 65 cent olan mahkumlar tarafından yapılıyor. 
NEW YORK ARAÇ PLAKALARI SENEYE DEĞİŞECEK 
Sarı ve siyah plakaların tasarımını değiştirme kararı alan New York eyaleti yönetimi, gelecek sene farklı plakalar çıkaracak ve tasarımın nasıl olacağı da oylama ile New York'lular tarafından belirlenecek. 
 Yeni plakalar da yine mahkumlar tarafından yapılacak.
New York'ta yaklaşık 2 bin 100 mahkum sabunluk, masa, yastık ve araç plakası gibi ürünler yapıyor ve bu ürünlerden yıllık 50 milyon dolar gelir sağlanıyor. 
MAHKUMLARIN SAAT ÜCRETİ ORTALAMA 65 CENT 
Mahkumlara saat başı ortalama 65 cent ödenmesi ise eleştiriliyor ve bu miktarının yükseltilmesi gerektiği tartışmaları sürüyor. 
New York eyaletinde ıslah merkezlerinde çalışan mahkumların saat ücretleri 16 cent ile 1,14 dolar arasında değişiyor. 
New York Islah Merkezi'nin verilerine göre 2015-2016'da mahkumlara saat başı ortalama 65 cent yani yılda kişi başı bin 92 dolar ödendi.
Mahkumlara ödenen ücretlerin saatinin 3 dolara çıkarılması için daha önce bir tasarı sunuldu ancak söz konusu tasarı komiteye takıldı. 
Eyalette ödenen saatlik çalışma ücretleri ise 11,40 ila 15 dolar arasında değişiyor

14/09/2019 12:41
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: haber, kıbrıs, sarı, araç
MANŞETLER

Uyku bozukluğu başarı oranını düşürüyor

HK YAŞAM

Uyku bozukluğu, okul, öğrenci başarısını nasıl arttırır, veliler dikkat, haberkibris, Uyku bozukluğu başarı oranını düşürüyor Lise öğrencileri üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, derslere adapte olamayan çocukların yüzde 92'si uyku bozukluğu yaşıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, lise öğrencilerinin sadece yüzde 8'i hafta içinde yeterince uyku uyuyorlar. Journal of Adolescent Health dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, diğerleri ise gün boyunca rehavete, depresyona, baş ağrısına ve okulda düşük performansa neden olan ciddi uyku bozukluklarının sınırında yaşıyor. 12 bin öğrencinin cevaplarını değerlendiren araştırmacılar, ergenlik çağındakilerin yüzde 10'unun sadece 5 saat uyuduğunu, yüzde 23'ünün 6 saat uyuduğunu buldular. Kızların erkeklere oranla daha fazla uyku bozukluğuna sahip olduklarını gösteren çalışmada, özellikle lise son sınıfta okuyanların daha fazla uyku sorunu bulunduğu kaydedildi. Uzmanlar, ergenlik çağındaki gençlerin uyku süresinin 9 saat olması gerektiğini belirtiyor ve 8 saat uykunun sınırda olduğunu ve daha azının ise yeterli olmadığını da ekliyorlar. Öğrencilerin liseye başladıklarında, katıldıkları hızlı, heyecanlı sosyal aktivitelerin, ev ödevlerinin, ailesindeki sorumluluklarının arttığını belirten araştırmacılar, öğrencilerin bu tempoya ayak uydurmak için uykusuz kaldıklarını açıkladılar. Vücutları onlara halen gece yarısı olduğunu söylerken, birçok öğrencinin okula gitmek için uyandığı belirtiliyor. Ulusal Uyku Kurumu'nun araştırması, okulların başlama saatinin bir saat ya da daha fazla ileri alınmasıyla öğrencilerin uykularını alacağını ve okuldaki performanslarının artacağını gösteriyor

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.