HABER KIBRIS

ad

AB Askeri Komite Başkanı General Claudio Graziano Güney Kıbrıs’ta

 Avrupa Birliği Askeri Komite Başkanı General Claudio Graziano’nun Güney Kıbrıs’ta temaslarda bulunduğu belirtildi.

ads
12/01/2019

ads
AB Askeri Komite Başkanı General Claudio Graziano Güney Kıbrıs’ta

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Avrupa Birliği Askeri Komite Başkanı General Claudio Graziano’nun temasları çerçevesinde dün sabah, RMMO Komutanı Korgeneral İlias Leontaris ile bir araya geldiğini yazdılar.

Habere göre AB Askeri Komite Başkanı Graziano, Güney Kıbrıs’ın, bölgedeki istikrar unsuru olarak rolüne vurgu yaparken, bunun uluslararası çevreler tarafından da takdir edildiğini söyledi.

Güney Kıbrıs’ın AB’nin aktif bir üye ülkesi; Avrupa’nın güneydoğu bölgesinde istikrar unsuru ve bölgesel güvenlik konusunda önemli bir rol oynadığını ifade eden Graziano, mülteci akını konusunda Güney Kıbrıs’ın karşılaştığı sorunlardan söz ederken mülteci sorununun AB gündemindeki önemli sorunlardan biri olduğuna da dikkati çekti.

RMMO Komutanı Korgeneral İlias Leontaris ise görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Graziano’nun ziyaret zamanının oldukça önemli olduğunu, Orta Doğu’daki istikrarsızlık, Suriye ve Irak’taki kriz, Afrika ve Asya ülkelerinin karşılaştıkları ekonomik sorunların, 2’nci Dünya Savaşı’ndan itibaren mülteci akınını yarattığını belirtti.

Leontaris, Rum Yönetimi’nin, AB’nin güneydoğu sınırı olduğunu, güvenlik ve istikrarı güçlendiren bölgedeki güven iş birliklerini de kurduğunu ifade etti.

Gazete, AB Askeri Komite Başkanı General Graziano’nun, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Savunma Bakanı Savvas Angelidis ile de görüştüğünü yazdı.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Claudio Graziano, Güney Kıbrıs
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.