AB, Rum Yönetimine “rıza baskısı” yaptı

ads ads ads
13/06/2021

ads
ads
ads
AB, Rum Yönetimine “rıza baskısı” yaptı

Almanya’nın Güney Kıbrıs’ı, Türkiye’nin Gümrük Birliği’ prosedürünün başlatılmasına rıza göstermek zorunda bırakmak için AB içerisinde baskı sahnesi organize ettiği, Rum Yönetimi’nin de rıza göstermek için Kıbrıs sorununun çözüm şekli, Kapalı Maraş’ın kendisine verilmesini şart koştuğu öne sürüldü…

Rum Yönetimi’nin, Türkiye’nin AB ile pozitif gündeminin Kıbrıs sorunu, Maraş ve Kıbrıs kökenli meselelere bağlanmasında ısrar ettiği haber verildi.

Haftalık Kathimerini “Erdoğan’ın İstekleri İçin Merkel Orkestrası… Ankara, Kıbrıs’ın İtirazlarının Hilafına İtalya, Polonya ve Romanya’nın Desteğiyle Gümrük Birliği İçin Baskı Yapıyor” başlıklı haberinde Almanya’nın Güney Kıbrıs’ı, 24-25 Haziran’daki Avrupa Zirve toplantısında Türkiye’nin Gümrük Birliği’ prosedürünün başlatılmasına rıza göstermek zorunda bırakılması için AB içerisinde baskı sahnesi organize ettiğini öne sürdü.

ALMANYA, GÜNEY KIBRIS’A TÜRKİYE’NİN GÜMRÜK BİRLİĞİ İÇİN BASKI YAPIYOR

Edindiği bilgilere dayanarak üç AB üyesi devletin (İtalya, Polonya ve Romanya) halen Almanya’nın yanında yer aldığını kaydeden gazete, bu 4’lünün Zirve’den; Avrupa Komisyonu’na 27 AB üyesi adına Türkiye ile Gümrük Birliği’nin yükseltilmesini müzakere etme yetkisi verilmesi kararı çıkarttırmaya çalışacağını yazdı.

RUM YÖNETİMİ ‘KIBRSI SORUNUN ÇÖZÜMÜ VE MARAŞ’IN RUMLARA VERİLMESİ GARANTİSİNİ’ ŞART KOŞUYOR

Habere göre, Rum Yönetimi, halen diplomatik düzeyde yapılmakta olan görüşmelerde, Türkiye’nin Gümrük Birliği’nin yükseltilmesinin ve genel olarak pozitif gündemin “Ankara’nın Kıbrıs sorununun belirli şekilde çözümü, kapalı Maraş’ın Rumlara verileceğinin güvenceye alınması ve bir dizi Kıbrıs kökenli yükümlülüğünü yerine getirme yönündeki fiili eylemlerinden geçtiği şartını” gündeme getiriyor.

AKSİ HALDE ANASTASİADİS VETO KULLANACAK

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, halen Brüksel ve Berlin tarafından da not edilen,  “aksi halde veto kullanmaktan başka seçeneği olmayacağı” açıklamasının da bu yaklaşımı yansıttığını yazdı, özetle şunları ekledi:

“Ancak bu aşamada Lefkoşa’nın tezleri sadece şifahen anlayış buluyor. Özde, Avrupalı ortaklar ve özellikle Berlin Türkiye’nin pozitif gündemi ve Gümrük Birliği’ni Kıbrıs sorunu, Maraş ve diğer Kıbrıs kökenli konulara bağlamakta isteksiz görünüyor. Brüksel’deki çevreler ‘4’ler grubuna çok yakında üye devletlerin ezici çoğunluğunun dâhil olacağını değerlendiriyor. Keza benzer baskılar halen teknokratik düzeyde de yapılıyor ve Almanya Portekiz dönem başkanlığını, Türkiye’nin Gümrük Birliği’nin yükseltilmesini Avrupa Konseyi’nin yetkili çalışma grubunun gündemine eklemeye zorluyor.”

AVRUPA KONSEYİ’NE MÜZAKERE YETKİSİ VERİLMESİ İÇİN OY BİRLİĞİ GEREKLİ

Gazete Almanya’nın, bu konularda Daimi Temsilciler (COREPER) düzeyinde uzlaşı sağlanarak Avrupa Konseyi’nde tartışılmadan benimsenmesini hedeflediğini yazdı. Avrupa Konseyi’ne müzakere yetkisi verilmesi için oy birliği gerektiğini, Türkiye’nin Gümrük Birliği’nin yükseltilmesine dair 2 yıl sürecek prosedür tamamlandığında ise oy çokluğunun yeterli olacağını ekledi.

SON AŞAMADA RUM YÖNETİMİ DE VETO KULLANAMAZ

Haberde, Rum Yönetimi’nin de diğer üye ülkeler gibi veto hakkı bulunduğunu ancak bu hakkını sadece Komisyon’a Gümrük Birliği’ni müzakere etme yetkisi verilmesi noktasında kullanabileceği, müzakere tamamlandıktan sonraki aşamada artık veto kullanılamayacağı ve Rum Yönetimi’nin de bunu bildiği vurgulandı.

13/06/2021 14:32
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: AB, Rum Yönetimine “rıza baskısı” yaptı, haberkbiris,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.