ABD, İran ile nükleer anlaşmaya varılamaması durumunda diğer seçeneklere hazır

ads ads ads
28/01/2022

ads
ads
ads
ABD, İran ile nükleer anlaşmaya varılamaması durumunda diğer seçeneklere hazır

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk, Viyana'daki İran ile nükleer görüşmelerin 8. turunun sona ermek üzere olduğuna işaret ederek anlaşmamaya varılamaması durumunda diğer politika seçenekleri için "son derece hazırlıklı" olduklarını vurguladı.

McGurk, Washington merkezli düşünce kuruluşu Carnegie Endowment for International Peace tarafından düzenlenen etkinlikte konuştu.

Viyana'da devam eden İran ile nükleer görüşmelerin 8. turunun sona ermek üzere olduğunu belirten McGurk, "Anlaşmaya ulaşma şansı var, aynı şekilde ulaşamama şansı da çok yüksek. Her iki senaryoya da oldukça hazırlıklıyız." ifadesini kullandı.

McGurk, İran'ın nükleer kapasitesini son dönemde iyice artırdığına işaret ederek, "Nükleer silahları olan bir İran düşüncesi geceleri uykularımı kaçırıyor, ama bunun asla olmayacağı konusunda sizi temin ederim." dedi.

 

"SURİYE'DE BÜYÜK ÇAPLI ASKERİ SALDIRILARIN BİTTİĞİNE DAİR TEMİNATIMIZ VAR"

Suriye konusuna da değinen McGurk, ABD'nin hala Esed rejimiyle ilişkileri normalleştirmeye karşı olduğunu vurguladı.

McGurk, diğer ülkelerin belli konularda Esed rejimiyle irtibata geçmesine hayır demeyeceklerini belirterek, "Suriye'de büyük çaplı askeri saldırıların bittiğine dair teminatımız var. Savaş dönemi temelde bitti, bu durumu korumak istiyoruz." diye konuştu.

28/01/2022 10:01
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.