ABD, İran'ın komşularını İsrail geriliminde yardıma çağırdı

ads ads ads ads
11/04/2024

ads
ABD, İran'ın komşularını İsrail geriliminde yardıma çağırdı

ABD'nin Orta Doğu elçisi Brett McGurk, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Irak dışişleri bakanlarını arayarak gerilimin düşürülmesi için İsrail ile İran arasında arabuluculuk yapmaya çağırdı/

Reuters haber ajansının raporuna göre, ABD'nin Orta Doğu elçisi Brett McGurk, İran'ın komşu ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla temasa geçerek İran-İsrail gerilimini görüştü.

McGurk, yetkililerden İran dışişleri bakanıyla temasa geçip gerilimi yumuşatma mesajı iletmelerini istedi. Reuters'a göre bu çağrısı karşılık buldu ve İran'ın komşuları tırmanan gerilim konusunda devreye girdi.

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan, BAE, Katar ve Irak dışişleri bakanlarının İran dışişleri bakanıyla telefonda görüştüğünü ve bölgesel gerginlikleri tartıştığını söyledi.

McGurk'un çağrıları ilk olarak ABD haber ajansı Axios tarafından bildirildi ancak Beyaz Saray yorum yapmaktan kaçındı.

İKİ ÜLKE ARASINDA GERİLİM TIRMANIYOR

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney , İsrail'in yedi İran Devrim Muhafızları üyesini öldüren Şam saldırısından dolayı "cezalandırılması gerektiğini ve cezalandırılacağını" söylemişti.

İsrail, Suriye'deki İran konsolosluğuna düzenlenen saldırının arkasında olduğunu açıklamadı ancak ABD iddiaları doğruladı.

ABD'NİN İSRAİL'E "SARSILMAZ" DESTEĞİ

Son zamanlarda ABD başkanı Joe Biden konuşmalarında, ABD'nin İsrail'i İran'a karşı savunma konusundaki kararlılığının "kesin ve net" olduğunu söyledi.

Ayrıca İsrail Dışişleri Bakanlığı'na göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile yaptığı görüşmede ABD'nin İran'dan gelecek her türlü tehdide karşı İsrail'in yanında yer alacağını açıkça belirtti.

11/04/2024 12:11
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.