ABD, koronavirüs aşısı için İngiliz ilaç firmasına 1,2 milyar dolar ödeyecek

ABD ile İngiltere merkezli firma arasında varılan anlaşmaya göre ilk etapta 30 bin kişiye aşı testi yapılacak, üretim kapasitesi de en az 300 milyon doza çıkarılacak.

ads
ads
22/05/2020
HK

ads
ads
ABD, koronavirüs aşısı için İngiliz ilaç firmasına 1,2 milyar dolar ödeyecek

ABD yönetiminin ekim ayının başlarında hazır olabileceği belirtilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının temini için İngiltere merkezli ilaç firması AstraZeneca PLC'ye 1,2 milyar dolar ödeyeceği bildirildi.

ABD medyasındaki haberlere göre, Oxford Üniversitesi'nin Covid-19 virüsüne karşı geliştirmeye çalıştığı aşının üretim ve dağıtımını yapacak AstraZeneca ilaç firması, ABD yönetimiyle anlaşma yaptı.

Anlaşma kapsamında, ABD'nin firmaya 1,2 milyar dolar ödeme yapacağı ve bunun karşılığında ilk etapta ABD'de 30 bin kişiye aşı testi yapılması, üretim kapasitesinin de en az 300 milyon doza çıkarılması kararlaştırıldığı belirtildi.

İNSANLAR ÜZERİNDE DENENİYOR

Aşının etkili olması durumunda ilk dozların sonbaharda hazır olacağı aktarılarak, Oxford Üniversitesinin elinden birden fazla aşı modelinin bulunduğu ve şu an insanlar üzerinde denendiği kaydedildi.

AstraZeneca'nın yanı sıra Oxford Üniversitesi ile iş yapan Pfizer ve Moderna ilaç firmalarının da aşının üretimi ve dağıtımında rol alacağı ifade edilirken, söz konusu firmaların salgın esnasında bulunan aşıların satışından kazanç sağlamayacakları ve aşıyı üretim maliyetine satacakları sözü verdiği bilgisi paylaşıldı.

ABD, uluslararası ilaç firmaları Moderna ve Johnson&Johnson ile toplamda 939 milyon dolarlık anlaşma yaparak üzerinde çalışılan Covid-19 aşısını hazır olduğunda ilk tedarik eden ülke olmayı hedefliyor.

22/05/2020 10:41
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ABD, koronavirüs, aşı, covid-19, amerika
MANŞETLER

HK KORONAVİRÜS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.