ABD ve Çin Ticaret Heyetleri Yeniden Müzakere Masasında

ads
ads
19/09/2019

ads
ads
ABD ve Çin Ticaret Heyetleri Yeniden Müzakere Masasında

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasındaki ticaret gerilimi sürerken iki ülkenin müzakere heyetleri yaklaşık iki ay aradan sonra tekrar bir araya geliyor.

İki gün sürecek toplantı ekim ayı başında yapılacak üst düzey görüşmelerin temel hazırlığı niteliğinde. Ekim ayındaki zirvede atılacak adımlarla, iki ülkenin tüm dünyayı etkileyen ticaret savaşlarında baltaları kuma mı gömeceği yoksa yeni tarifeler gibi karşılıklı salvolara devam mı edeceği belli olacak.

Washington'da yapılan toplantıya yaklaşık 30 Çinli yetkili katılırken, heyetin başkanlığını Maliye Bakan Yardımcısı Liao Min, Amerikan heyetinin başında ise Ticaret Temsilci Vekili Jeffrey Gerrish bulunuyor.

Tartışmaların ağırlıklı olarak tarım üzerinde ve daha çok ABD'nin Çin'in Amerika'dan gıda ürünü alımını artırma talebine odaklanması bekleniyor.

İki günlük toplantıda 2 oturum tarım konusuna ayrılırken 1 oturumda da Çin'in fikri mülkiyet haklarını koruması ve zorunlu teknoloji transferini sonlandırması ile alakalalı metinler görüşülecek.

Başkan Donald Trump kendisi için oy deposu olarak görülen kırsal kesimdeki çiftçilere yeni ihracat imkanları sunabilmek için Çin'in Amerika'dan gıda alımını artırması konusuna özellikle ağırlık veriyor.

19/09/2019 16:44
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: haber, kıbrıs, abd, çin
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.