ABD: Yunanistan’a Satmaya hazırız

ads ads ads ads
04/03/2021

ads
ads
ABD: Yunanistan’a Satmaya hazırız

Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı üstünlük sağlamak için sürekli silahlanmaktan bir türlü vazgeçmeyen Yunanistan bir kez daha ABD'yle pazarlığa başladı. ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, ABD’nin Yunanistan’a F-35 tipi modern savaş uçakları satmaya hazır olduğunu söyledi.

Pyatt, Atina'da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin, Yunanistan’ın bu konuda yatırım yapmaya karar vermesi durumunda F-35 savaş uçakları satma konusunda iş birliği yapmak için sabırsızlandığını ifade etti.

Pyatt, "Yunanistan’a, hazır olduğunda F-35 satmak için hazırız." dedi.

Yunanistan’ın F-35 savaş uçaklarını hava kuvvetlerine katabilmesi için gerekli altyapıya ihtiyaç bulunduğunu ve bu nedenle uzun yıllar alacak bir süreç gerektirdiğini belirten Pyatt, bunun öncesinde Yunan hava kuvvetlerindeki 84 adet F-16 savaş uçağının Amerikan Lockheed şirketi tarafından Viper’e dönüştürülmesinin bu sürece yardımcı olacağını ifade etti.

ABD - Yunanistan arasında F-35 pazarlığı Satmaya hazırız

Harita skandalı İsrail ve ABD, Gökçeada ve Bozcaada’yı Yunan toprağı gösterdiHarita skandalı! İsrail ve ABD, Gökçeada ve Bozcaada’yı Yunan toprağı gösterdi

Pyatt, ABD’nin Yunan donanması için önerdiği firkateynlerin Atina tarafından satın alınmasının da Yunanistan ve ABD arasındaki stratejik ilişkilerin derinleşmesine katkı sağlayacağını dile getirerek "Biz sadece metal satmıyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD - Yunanistan arasında F-35 pazarlığı Satmaya hazırız

Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelere değinen Pyatt, Washington’ın bu görüşmeleri desteklediğini belirterek "ABD istikşafi görüşmelerin yörüngede kalmasını arzu ediyor. Şimdi top Ankara’nın sahasında." diye konuştu.

04/03/2021 17:57
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: abd, yunanistan, pazarlık, f 35, haberkibris
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.