ABD'de 5-11 yaş grubuna aşı tavsiyesi

Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısının kullanımı alınan yeni kararlarla yaygınlaşma aşamasında.

ads ads ads ads
27/10/2021

ads
ads
ads
ABD'de 5-11 yaş grubuna aşı tavsiyesi

Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısının kullanımı alınan yeni kararlarla yaygınlaşma aşamasında. ABD Gıda ve İlaç Dairesi bünyesindeki bir panel, Pfizer-BioNTech aşısının 5-11 yaş grubuna uygulanmasına onay verdi ve böylece aşı söz konusu grup için tam onaya gönderildi. Panel, onayı 17 üyenin tamamının oyuyla aldı. Aşının 12 yaş ve üzerine uygulanan dozun üçte biri oranında uygulanması planlanıyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) bilim insanlarından oluşan danışma heyeti, Pfizer-BioNTech'in Kovid-19 aşısını 5-11 yaş arası çocuklar için tavsiye etti.

FDA Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesinin 18 üyesinden 17'si, Pfizer-BioNTech'in Kovid-19 aşısının ilkokul çağındaki çocuklara faydasının risklerinden daha ağır bastığı fikrinde buluştu.

Toplantıda, firmanın, 12 yaşın altındaki çocuklar için Kovid-19 aşısını, yetişkin dozunun üçte birine indirdiğine değinildi.

FDA'nın komitenin tavsiyesini değerlendirmeye alarak bir hafta içinde bu aşı için acil kullanım onayı vermesi bekleniyor.

Yüzde 90 koruma sağladığı açıklanmıştı

Pfizer-BioNTech 22 Ekim'de, iki doz uygulanacak Kovid-19 aşısının 5-11 yaş arası çocuklarda yüzde 90'ın üzerinde koruma sağladığını duyurmuştu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) aşı danışmanları, kararı görüşmek ve ABD'li çocukların aşı yaptırmasını tavsiye edip etmeme kararı almak için 2 ve 3 Kasım'da toplanacak.

ABD'li çocuklara Pfizer-BioNTech aşısının yapılması konusunda son söz ise CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky'ye ait olacak ve onun da izni sonrasında aşılama gelecek haftadan itibaren başlayabilecek.

27/10/2021 08:57
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: abd, koronavirüs
MANŞETLER

HK KORONAVİRÜS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.