ABD'de aşı karşıtları çoğunlukla beyaz ve Cumhuriyetçi

ads ads ads
04/07/2021

ads
ads
ads
ABD'de aşı karşıtları çoğunlukla beyaz ve Cumhuriyetçi

ABD’de yapılan bir anketin sonuçlarına göre, Amerika’da coronavirüsü aşısını “kesinlikle olmayacağını” söyleyenlerin büyük bir çoğunluğu beyazlardan ve Cumhuriyetçiler’den oluşuyor.

ABD merkezli Kaiser Aile Vakfı’nın anket sonuçları, henüz aşı olmayan Amerikalılar arasında “bir süre bekleyip, aşı olanlarda bir sorun olmadığından emin olmak isteyenlerin” ise ağırlıklı olarak Siyahlar ve Latinler’den oluştuğunu gösteriyor.

Amerika’nın Sesi (VOA) haberinde, KFF’nin 8-21 Haziran tarihleri arasında 1,888 yetişkin Amerikalı ile telefon üzerinden yaptığı anketin sonuçlarına yer verdi.

Haberde, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Amerika’nın Bağımsızlık Günü olarak kutlanan 4 Temmuz’a kadar ülke nüfusunun yüzde 70’inin en az bir doz aşı olmasını hedeflediği, ancak şu ana kadar ülkedekilerin üçte birinin henüz hiç Kovid-19 aşısı olmadığı ve bu kişilerin kararının, “ırk ve siyasi görüşe bağlı olarak değiştiği” ifade ediliyor.

AŞI KARŞITLARI ARASINDA BEYAZLARINORANI YÜZDE 69

Amerikalılar arasında kesinlikle aşı olmayacağını söyleyenlerin oranının yüzde 14 olduğu, ancak bu gruptakilerin yüzde 69’unun beyaz olmasının dikkat çektiği belirtildi. Aşıyı tamamen reddedenler arasında Siyahlar’ın oranının yüzde 7, Latinler’in ise yüzde 12 olduğu kaydedildi. Aşıya karşı olanların yüzde 58’inin Cumhuriyetçi olduğu da anket sonuçlarında göze çarpan ayrıntılar arasında bulunuyor. Demokratlar ise bu grubun yüzde 18’ini oluşturuyor.

“AŞI OLMAK İSTEMEYENLERİN YARISINDAN FAZLASI AŞI İHTİYAÇLARI OLMADIĞI GÖRÜŞÜNDE”

KFF’nin Toplumsal Görüş ve Anket Araştırmaları biriminden sorumlu direktörü Liz Hamel, “Pandeminin başlangıcından bu yana sadece aşıyla ilgili değil, koronavirüsüne bakış açısında bile siyasi görüş ayrılıkları gördük” şeklinde konuştu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın görevdeyken yaptığı açıklamalarda, medyanın pandeminin ciddiyetini abarttığına yönelik iddialarda bulunduğunu hatırlatan Hamel, Cumhuriyetçiler’in bu tür iddialara Demokratlar’a kıyasla “daha fazla inandığını” belirterek: “Pandeminin abartıldığını düşünenlerin aşı olmak istememe olasılığı çok daha fazla” dedi.

Aşı olmak istemeyenlerin yarısından fazlasının “aşı ihtiyaçları olmadığı” görüşünde olduğu da kaydedildi.

“ANKETE KATILANLARIN YÜZDE 10’U, AŞI OLMADAN ÖNCE BİR SÜRE BEKLEMEYİ TE

RCİH EDİYOR”

KFF’nin anketine katılanların yüzde 10’u, aşı olmadan önce bir süre beklemeyi tercih ediyor.

“Bekleyip görmek isteyenler” arasında ise Siyah olanların oranı yüzde 18, Latinler’in yüzde 22. Kesinlikle aşı olmak istemeyen Siyahlar katılımcıların yüzde 7’sini, Latinler yüzde 12’sini oluşturuyor.

Araştırmalar ayrıca, aşıya “kesinlikle karşı” olanların oranında bir değişiklik olmadığını ancak “bekleyip görmeyi tercih edenlerin” oranının aralık ayından bu yana düştüğünü gösteriyor.

Uzmanlar, henüz aşı olmayanlara ulaşmanın zor olduğunu, ancak aşı programı aynı hızla devam ettiğinden aşı olanların sayısındaki artışın da devam edeceğini umuyor.

AŞI KARŞITLIĞININ EN BÜYÜK NEDENİ “GÜVENSİZLİK”

Aşı olmaya karşı olanların büyük bir çoğunluğunun bu yaklaşımının nedeninin ise “aşıların yan etkileriyle ilgili endişeler” olduğu belirtiliyor.

Şu an kullanımda olan tüm aşılar ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) acil durum onayı alan aşılar. Bu da diğer aşılara kıyasla daha az güvenlik kriterine tabi tutuldukları anlamına geliyor.

“Bekleyip görmeyi tercih eden” gruptakiler, ankete verdikleri yanıtta, aşıların FDA’den tam onay alması halinde “aşı olmaya daha çabuk karar verebileceklerini” belirtti.

Sağlık yetkilileri, aşı olma oranının düşük olduğu toplulukların liderleri, işletme sahipleri ve gönüllüleriyle görüşerek onları, bu toplulukları aşı olmaya ikna etmeleri için teşvik ediyor.

Johns Hopkins Üniversitesi Uluslararası Aşı Erişim Merkezi’nden uzman Rupali Limaye, bununla ilgili olarak, “Bazıları bedava bir tatlıyla ikna olabilir, bazılarına ise, örneğin üniversite bursu gibi büyük bir ödül vermek gerekebilir” diye konuştu.

AŞI OLMAYANLARIN YÜZDE 3’ÜNÜN ERİŞİMİ YOK

KFF’nin anket sonuçlarına göre, aşı olmayanların yüzde 3’ü için aşıya erişim hala sorunlu. Bu kesim, “mümkün olduğunca kısa bir süre içinde” aşı olmak istiyor. Her ne kadar bu kesimin çok küçük bir oranda olsa da, Limaye’ye göre aşı olanların sayısında olan en ufak artış bile önemli.

ABD’de düşük maaşla çalışanların aşı olmayla ilgili kaygısının ise “aşı için zaman ayırmak” ve “yan etkilerinden dolayı işten uzak kalmak” olduğu ifade ediliyor.

Bu grubun tek dozluk J&J aşısını tercih edebileceğini söyleyen Limeye, işverenlerin çalışanlarına aşı imkanı yaratmasının da aşılama oranının artmasına yardımcı olabileceği görüşünde. KFF’den Hamel de, bu tür girişimlerin, “bekleyip görmeyi tercih eden” gruptakilerin aşı olmasını hızlandıracağını söylüyor.

04/07/2021 15:59
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: ABD’de aşı karşıtları çoğunlukla beyaz ve Cumhuriyetçi, haberkibris,
MANŞETLER

HK KORONAVİRÜS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.