ABD'de ilginç uyarı: Benzini poşete koymayın

ABD Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu, benzin istasyonlarına akın eden halka, "benzini poşete doldurmayın" uyarısında bulundu.

ads ads ads ads
14/05/2021

ads
ads
ads
ABD'de ilginç uyarı: Benzini poşete koymayın

Siber saldırı nedeniyle geçici olarak kapatılan ABD'nin en büyük petrol boru hatlarından Colonial Pipeline, faaliyete yeniden başladı.

Colonial Pipeline'dan yapılan açıklamada, ABD yerel saatiyle 17.00'de (TSİ 24.00) boru hattının operasyonlarının yeniden başlatıldığı bildirildi.

Başlangıçta aralıklı hizmet kesintilerinin yaşanmaya devam edebileceği belirtilen açıklamada, ürün tedarikinin normale dönmesinin birkaç gün süreceği ifade edildi.

Açıklamada, mümkün olduğu kadar benzin, dizel ve jet yakıtının güvenli bir şekilde taşınacağı ve bunun piyasalar normale dönene kadar devam edeceği kaydedildi.

"POŞETLERE DOLDURMAYIN"

ABD Ürün Güvenliği Kurumu panikle istasyonlardan farklı gereçlerle yakıt stoklamaya çalışanlara Twitter üzerinden uyarıda bulundu.

Kurumun paylaşımında "Benzini poşetlere doldurmayın. Yalnızca benzin taşımak için uygun görülen kapları kullanın" ifadelerine yer verildi.

Houston'dan New York Limanı'na günlük 100 milyondan fazla galon benzin ve diğer yakıt taşıyan Colonial Pipeline boru hattının faaliyetleri, 7 Mayıs'ta siber saldırı nedeniyle geçici olarak durdurulmuştu.

FİYATLARI ARTTIRDI

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Colonial Pipeline'a düzenlenen fidye yazılımı saldırısından DarkSide adlı bir grubu sorumlu tutmuştu.

Söz konusu petrol boru hattının geçici olarak kapatılmasının ardından özellikle güneydoğu eyaletlerinde benzin sıkıntısı yaşanmıştı. Tedarik sıkıntısı sonucu ülkede ortalama benzin fiyatı 2014'ten bu yana ilk kez galon başına 3 doların üzerine çıkmıştı.

ABD'de petrol boru hattına düzenlenen siber saldırı sonrasında bazı bölgelerde benzin sıkıntısı yaşanıyor.

Başkent Washington ile Virginia eyaletindeki birçok benzin istasyonunda benzin stokları tükendi.

14/05/2021 09:17
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: abd, amerika, benzin, Dünya
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.