ABD'den Biden döneminin ilk askeri operasyonu: Suriye'de İran destekli milislere hava saldırısı

ABD, Suriye'de İran destekli milislere hava saldırısı düzenledi. Saldırı, ABD Başkanı Joe Biden döneminin ilk askeri operasyonu olarak kayda geçti.

ads ads ads ads
26/02/2021

ads
ads
ABD'den Biden döneminin ilk askeri operasyonu: Suriye'de İran destekli milislere hava saldırısı

ABD, Suriye'de İran destekli milislere hava saldırısı düzenledi. Saldırı, ABD Başkanı Joe Biden döneminin ilk askeri operasyonu olarak kayda geçti.

Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby "ABD Başkanı Biden'ın emriyle ordu, Suriye'nin doğusunda İran destekli milislerin kullanmakta olduğu altyapıyı hedef aldı" dedi.

Kirby, "Bu saldırı son dönemde Irak'ta Amerikan ve Koalisyon güçlerine yapılan saldırılara misilleme olarak düzenlendi."

Saldırının birden fazla İran destekli milis grubunun kullandığı bir sınır kontrol noktasındaki birden fazla tesise düzenlendiği açıklandı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD'nin hava saldırısında İran destekli milislerden en az 17'sinin öldüğünü açıklarken, ABD saldırıdaki can kaybı ve yaralı sayısını teyit etmedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), hedef alınan grupların isimlerinin, İran destekli Hizbullah Tugayları ve Seyyid el Şuheda Tugayları olduğunu duyurdu.

Pentagon "orantılı bir askeri yanıt" olarak tanımladığı saldırının "diplomatik tedbirlerin yanı sıra" gerçekleştirildiğini ve net bir mesaj içerdiğini kaydetti. ABD, operasyonun koalisyon ortaklarına danışılarak yapıldığını da ekledi.

Saldırı, ABD'nin İran ile nükleer anlaşma müzakerelerine dönülmesi arayışında olduğu bir döneme denk geldi. Biden yönetimi geçtiğimiz hafta, eski başkan Donald Trump'ın 2018'de ABD'yi çektiği nükleer anlaşmayı yeniden canlandırmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

ABD'li yetkililer Biden'ın hava operasyonu emri vererek "ABD'ye yönelen saldırılara yanıt vermeyi amaçladığını" ancak daha geniş bir çatışmadan yana olmadığını kaydetti.

Hangi saldırıya misilleme oldu?

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'deki havalimanında bulunan ABD üssüne 15 Şubat'ta düzenlenen roketli saldırıda bir kişi hayatını kaybetmiş, altı kişi de yaralanmıştı. Havalimanı çevresinde roketlerin isabet ettiği yerleşim yerlerinde de yaralanan siviller olmuştu. O saldırıdan günler sonra da ABD askerlerinin Bağdat'taki bir üssü hedef alnımıştı.

Reuters haber ajansı, ABD'nin hava saldırısını Suriye ile sınırlı tutup Irak'ta bir saldırı düzenlememesinin, bu saldırılara dair bir soruşturma yürüten Irak hükümetini zor duruma düşürmeme amacını taşıdığını aktardı.

Reuters'a konuşan adını açıklamak istemeyen bir ABD yetkilisi, bu şekilde verilen bir yanıt ile bir yandan milisleri cezalandırırken bir yandan da bölgedeki gerilimi daha fazla artırmamasının gözetildiğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın 20 Ocak'ta göreve başlamasının ardından ABD ile İran, 2015'te imzalanan ve eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 2017'de çekildiği nükleer anlaşmaya geri dönüş için müzakereler yürütüyor.

Donald Trump döneminde ABD, Irak'ta düzenlediği bir hava saldırısıyla İran Ulusal Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürmüş, bu saldırı Irak'ta pek çok eyleme yol açmıştı.

Rusya da Suriye'de hava saldırısı düzenledi

Bu hafta Suriye'de hava saldırısı düzenlendiğini açıklayan tek ülke ABD olmadı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya'nın bu hafta Suriye'deki IŞİD hedeflerine onlarca hava saldırısı düzenlediğini aktarmıştı.

Saldırıların Humus ile Deyr ez Zor arasındaki yolun güvenliğini sağlamak için operasyon başlatan Suriye ordusuna destek olmak amacıyla yapıldığı belirtiliyor.

Gözlemevine göre, Salı ve Çarşamba günleri düzenlenen saldırılarda en az 10 IŞİD militanı öldürüldü.

Birleşmiş Milletler, IŞİD'in bölgesel hakimiyetini kaybetmesine rağmen Irak ve Suriye'de 10 bin aktif militanı olduğunu tahmin ediyor.

26/02/2021 12:16
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: ABD, Biden, amerika, Suriye, iran
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.