ABD’den sonra birçok Avrupa ülkesi de dumansız ürünlerin zarar azaltmadaki rolünü kabul ediyor.

ads ads ads
28/04/2022

ads
ads
ABD’den sonra birçok Avrupa ülkesi de dumansız ürünlerin zarar azaltmadaki rolünü kabul ediyor.

Romanya’nın önde gelen sağlıklı yaşam dergilerinden Csid.ro’da yayımlanan bir habere göre, ABD’den sonra Norveç, İsveç, Yunanistan, Portekiz gibi birçok Avrupa ülkesi de dumansız tütün ürünlerinin zarar azaltmadaki rolünü resmi olarak kabul ediyor. Haberde, sigara kullanımını kontrol etmek için yapılan vergi ve yasal düzenlemelere ek olarak Avrupa'da daha kapsamlı yeni bir yaklaşıma ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.

Avrupa ülkelerinde konuyla ilgili önemli gelişmeler de kaydediliyor. Norveç, sigara kaynaklı riskleri azaltmada dumansız ürünlerin oynayabileceği rolü tanıma yolunda önemli adımlar atarken, Yunanistan ise yasal olarak dumansız alternatifleri sigaradan ayırt etmeye hazırlanıyor. Öte yandan Portekiz de risk azaltma yöntemlerini tanıyor ve bu yenilikçi ürünlerin düşük riskleri hakkında iletişim yapılmasının önünü açıyor. İsveç ve Japonya gibi büyük kültürel farklılıklara sahip ülkelerde yapılan çalışmalar ise tütünde zarar azaltımı politikalarının işe yaradığını gösteriyor.

Sigara tüketicileri bilimsel ve doğru bilgiye erişme hakkına sahip

Haberde sigara içen yetişkinlerin, ısıtılmış tütün ürünlerinin bilimsel analizlerine, bu ürünler hakkında yayımlanan klinik çalışmalara ve önyargılardan uzak, bilimle desteklenen argümanlarla doğru bilgi edinme hakkına sahip olduğuna dikkat çekiliyor. FDA (ABD Gıda ve İlaç İdaresi), ısıtılmış tütün ürünlerinin halk sağlığının korunmasına uygun olduğunu doğrulamış ve satışına izin vermişti.

Kaynak: Alternativele fără fum, o soluție mai puțin nocivă pentru fumătorii activi. Tot mai multe țări le recunosc oficial rolul în reducerea riscurilor (csid.ro)

28/04/2022 09:59
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: sigara, haber, kıbrıs, Romanya, avrupa, amerika, tütün
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.