AB'de tek kullanımlık plastik ürünler tedavülden kalkıyor

ads ads ads
24/06/2021

ads
ads
ads
AB'de tek kullanımlık plastik ürünler tedavülden kalkıyor

2019’da Avrupa Birliği’nde alınan kararla 3 Temmuz 2021’den itibaren tüm üye ülkelerde plastik pipet, kaşık, çatal ve tabak benzeri tek kullanımlık plastikler tedavülden kalkıyor.

Başta denizler olmak üzere ciddi çevre kirliliğine neden olan tek kullanımlık plastikler Avrupalıların hayatından çıkıyor. Avrupa Parlamentosu'nun 2019'da aldığı kararla tek kullanımlık plastik ürünler 3 Temmuz 2021'den itibaren kullanımdan kalkacak.

TARİHE KARIŞIYOR

Plastik içecek pipeti, kulak pamuğu pipeti, çözünür olmayan tüm poşetler, plastik bıçak, çatal, kaşık, tabak, bardak, polistirenden yapılmış yiyecek ve içecek kutuları, içecek karıştırma çubukları ve benzeri bir çok ürünü yasaklayan karar 35 'Hayır' ve 560 “Evet” ile parlamentodan geçmişti.

Bu düzenlemeyle yalnızca 1-2 dakika kullanılıp atılan, kullanımı gereksiz plastiklerin tüketimini azaltmak ve dünyanın en büyük krizlerinden biri haline gelen plastik kirliliğinin önüne geçilmek isteniyor.

Alithia gazetesi, Rum Çevre Dairesi yetkilisi Natalia Yeorgiu Tsiakalu’nun Rum Haber Ajansı KİPE’ye yaptığı açıklamada pipet, plastik çatal-bıçak-kaşık, plastik tabak, kulak temizleme çubuğu vb. ürünlerin piyasaya dağıtılmayacağını söylediğini yazdı.
Habere göre Yeorgiu, yeniden kullanılabilir türdeki plastiklerin ise piyasada olacağını kaydetti.

24/06/2021 11:49
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.