AB'den Batı Balkanlar'a 651 bin doz COVID-19 aşısı

Avrupa Birliği, COVID-19'a karşı geliştirilen aşılardan 651 bin dozu Batı Balkan ülkelerine gönderecek

ads ads ads ads
20/04/2021

ads
ads
ads
AB'den Batı Balkanlar'a 651 bin doz COVID-19 aşısı

Avrupa Birliği, COVID-19'a karşı geliştirilen aşılardan 651 bin dozu Batı Balkan ülkelerine gönderecek. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Avrupa Birliği, yardımımızı bekleyen bölgedeki ortaklarının yanındadır" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, aşılar AB'nin mali kaynağıyla temin edilecek ve Avusturya tarafından teslim edilecek. Aşıların teslimatı mayısta başlayacak ve ağustosa kadar sürecek.

Arnavutluk'a 145 bin, Kosova'ya 95 bin, Kuzey Makedonya'ya 119 bin, Sırbistan'a 36 bin, Karadağ'a 42 bin ve Bosna Hersek'e 214 bin doz aşı gönderilecek.

"AB küresel anlamdaki kıtlığa rağmen Batı Balkanlar'a aşı gönderecek"

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yaptığı açıklamada, "Batı Balkanlar'da sağlık çalışanlarının ve hassas toplum gruplarının aşılanmasını sağlayacak dozları temin ettiğimiz için mutluluk duyuyorum. Avrupa Birliği, yardımımızı bekleyen bölgedeki ortaklarının yanındadır" dedi.

AB Komisyonunun genişleme ve komşuluk ilişkilerinden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi de salgının başından beri Batı Balkan ülkelerine yardım ettiklerini, AB'nin küresel anlamdaki kıtlığa rağmen Batı Balkanlar'a aşı göndereceğini vurguladı.

20/04/2021 13:32
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Avrupa Birliği, Balkanlar, Koronavirüs, Koronavirüs Aşısı
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.