AB'den uluslararası topluma Filistin Yönetimi'ne yönelik desteği artırma çağrısı

ads ads ads ads ads
26/05/2024

ads
AB'den uluslararası topluma Filistin Yönetimi'ne yönelik desteği artırma çağrısı

 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "gerilimin tırmandığı bir dönemde Filistin Yönetimi'ne uluslararası desteğin kritik önem taşıdığını" söyledi.

Yüksek Temsilci Borrell, Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa ve Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide Belçika'nın başkenti Brüksel'de ortak basın toplantısı düzenledi.

Bölgede tırmanan gerilimin ortasında uluslararası toplumun Filistin Yönetimi'ni desteklemesinin kritik olduğunu ifade eden Borrell, "Gazze'deki durum kelimelerin ötesinde. İşgal altındaki Batı Şeria her an bir patlamanın eşiğinde." dedi.

Borrell, Refah ve çevresinde devam eden İsrail'in kara saldırısı ile sınırların insani yardım girişlerine kapatılmasının "vahim durumu daha da kötüleştirdiğini" vurguladı.

İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarına Uluslararası Adalet Divanının (UAD) bu saldırıları durdurması ve insani yardım için sınırları açmasını zorunlu kılan karara rağmen devam ettiğine işaret eden Borrell, "İsrail, bağlayıcı olan ve tam ve etkili bir şekilde uygulanması gereken bu emrin yürürlüğe girmesi için alınan tüm tedbirler hakkında Mahkeme'ye bir rapor sunmalıdır." diye konuştu.

 

 

26/05/2024 22:14
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: AB’den uluslararası topluma Filistin Yönetimi’ne yönelik desteği artırma çağrısı
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.