ABD'li virüs yazılımcısı John McAfee hücresinde ölü bulundu

ABD'de vergi kaçırmakla suçlanan dünyaca ünlü anti-virüs yazılımcısı John McAfee İspanya'da tutulduğu hücrede ölü bulundu.

ads ads ads
24/06/2021

ads
ads
ads
ABD'li virüs yazılımcısı John McAfee hücresinde ölü bulundu

İspanya Yüksek Mahkemesi, John McAfee'nin vergi kaçakçılığıyla itham edildiği ABD'ye iadesine onay vermişti. Ölüm haberi, bu gelişmeden çok kısa bir süre sonra uluslararası medyanın gündemine bomba gibi düştü.

İspanyol El Pais gazetesinin haberinde, 75 yaşındaki McAfee'nin Barcelona'daki hücresinde ölü bulunduğu ve ilk incelemenin intihara işaret ettiği bilgisi yer aldı.

Yetkililer, McAfee'yi bulan güvenlik görevlilerinin ve cezaevi doktorlarının hemen müdahale ettiklerini ancak faydalı olmadığını söyledi.

John McAfee, bu ay video-konferansla yapılan duruşmasında, kendisine yönelik suçlamanın politik amaçlı olduğunu ifade etmiş ve ABD'ye iade edilmesi halinde hayatının geri kalanını hapiste geçireceğini belirtmişti.

23 MİLYON DOLARDAN FAZLA PARA KAZANDIĞI İLERİ SÜRÜLÜYORDU

İspanya'da Ulusal Mahkemenin talimatıyla 4 Ekim 2020'den bu yana Brians 2 cezaevine götürülen John McAfee, 3 Ekim'de Barselona'dan İstanbul'a gitmek üzereyken El Prat Havalimanı'nda yakalanmıştı.

ABD'de 2016-2018 döneminde 4 milyon dolardan fazla vergi kaçırmakla suçlanan 75 yaşındaki McAfee'nin, kripto para satışlarında yanıltıcı tavsiyelerde bulunarak 23 milyon dolardan fazla para kazandığı ileri sürülüyordu.

John McAfee'nin ABD'de yargılanması durumunda 30 yıla kadar hapis cezası alabileceği tahmin ediliyordu.

John McAfee'ye yöneltilen suçlamalar:

Antivirüs yazılımı öncüsü John McAfee, Tennessee'de 10 vergi kaçakçılığı ve New York'ta yedi dolandırıcılık ve kara para aklama komplosu suçlamasıyla karşı karşıya kaldı .  

Tennessee savcıları, Ekim ayında mühürlenmemiş Haziran 2020 iddianamesinde beş adet vergi kaçakçılığı ve beş adet kasten vergi beyannamesi vermemekle suçladı.

Savcılar, 2014 ve 2018 arasında 12 milyon dolardan fazla kazandığını iddia etti  ancak bu süre zarfında herhangi bir vergi beyannamesi vermemişti.

Mart ayında, McAfee ve koruması Jimmy Gale Watson Jr, Manhattan federal savcıları tarafından yedi adet menkul kıymet dolandırıcılığıyla suçlandı.  

Bunlar: emtia ve menkul kıymet sahtekarlığı yapmak için komplo, menkul kıymet işlemek için komplo ve sahtekarlık dolandırıcılığı, elektronik dolandırıcılık komplosu ve önemli elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama komplo suçlarıdır.

İki adamın, fiyatları şişirmek ve ardından fiyatlar yükseldiğinde kripto para birimlerini satmak için McAfee'nin bir milyondan fazla Twitter takipçisine kripto para birimlerini tanıttığı  onlara ve diğer McAfee Ekibi üyelerine 11 milyon dolardan fazla ödeme kazandığı iddia ediliyor. 

Hem McAfee hem de Watson, suçlu bulunmaları halinde bu suçlamalardan 100 yıla kadar hapis ve mali cezalarla karşı karşıya kaldılar.  

İspanyol savcı Çarşamba günü McAfee'nin iade edilebileceğini, ancak yalnızca vergi kaçırma davasında 2016, 2017 ve 2018 vergi beyannameleriyle ilgili suçlamalarla karşı karşıya kalacağını söyledi. 

24/06/2021 10:34
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.