HABER KIBRIS

Toplam nüfus 294 bin 906

4 Aralık’ta yapılan nüfus sayımı sonuçları açıklandı

ads
10/12/2011
Havadis

ads
Toplam nüfus 294 bin 906

KKTC’de 4 Aralık’ta yapılan 2011 Genel Nüfus ve Konut Sayımı’nın geçici sonuçlarına göre ülkenin de-facto nüfusunun iki yüz 94 bin 906 olduğu açıklandı.
Başbakan İrsen Küçük, nüfus ve konut sayımı geçici sonuçlarını dün yaptığı yazılı açıklamayla duyurdu.
Açıklamaya göre, KKTC’nin de-facto nüfusu, bir önceki nüfus sayımının yapıldığı 30 Nisan 2006’dan bu yana yüzde 11.2 oranında artarak 265 bin 100’den 294 bin 906’ya ulaştı. İlk nüfus sayımının yapıldığı 15 Aralık 1996’da ise ülke nüfusu iki 100 bin 587 olarak açıklanmıştı.
Geçici sonuçlara göre, Lefkoşa ilçesi 98 bin 739; Gazimağusa ilçesi 69 bin 273; Girne ilçesi 72 bin 284; Güzelyurt ilçesi 31 bin 254, İskele ilçesi de 23 bin 356 nüfusa sahip. De-facto nüfus rakamları, sayım günü ülke sınırları içerisinde bulunan herkesi kapsıyor.
Başbakan Küçük, BM gözlemcilerinin denetlediği 4 Aralık günü, sokağa çıkma yasağı uygulanarak yapılan sayımdan sonra halktan gelen bildirimlerle 900 kişinin daha sayıma dahil edildiğini; şeffaflık ve açıklık gereği ilk verileri kamuoyuyla paylaştıklarını kaydetti.

Kesin olmayan de-facto sonuçları
4 Aralık 2011 Genel Nüfus ve Konut Sayımı geçici sonuçlarına göre 30 Nisan 2006 tarihinden bu yana KKTC’nin de-facto nüfusunda yüzde 11.2 oranında artış oldu ve nüfus iki 100 94 bin 906’ya ulaştı.

Girne nüfusu yüzde 16.3 arttı… Güzelyurt’ta artış sadece yüzde 4
İlçelerin nüfusu değerlendirildiğinde 2006’dan bu yana en yüksek artış Girne’de oldu ve son 5 yılda Girne ilçesindeki nüfus yüzde 16.3 arttı. Bunu yüzde 15.4 artışla Lefkoşa, yüzde 7.8 ile Gazimağusa, yüzde 6.3 ile İskele ve yüzde 4 ile Güzelyurt ilçesi izledi.
2011 nüfus sayımı de-facto kesin olmayan sonuçlarının ilçeler itibarıyla dağılımındaki gelişmeye bakıldığında; Lefkoşa’nın payı % 32.3’den % 33.5’e, Girne’nin payı % 23.5’den % 24.5’e yükselirken; Gazimağusa’nın payı %24.2’den % 23.5’e, Güzelyurt’un payı %11’den %10.6’ya, İskele’nin payı % 8.3’den % 7.9’a geriledi.

Uluslararası standarda uygun sayım
Başbakan İrsen Küçük, nüfus sayımı sonuçlarıyla ilgili açıklamasında, en son 2006’da yapılan nüfus sayımından günümüze kadar geçen sürede meydana gelen değişimlerin, yeni bir nüfus sayımını gündeme getirdiğini belirtti. Küçük, ülkenin ekonomik ve sosyal yapısını ortaya koymak ve doğru politikaların oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla nüfus ve konut sayımını bu yıl içinde gerçekleştirmeyi kararlaştırdıklarını belirtti.
“Kaliteli, güncel, güvenilir, tarafsız ve uluslararası standartlara uygun istatistikleri üretmek ve kullanıma sunmak üzere Devlet Planlama Örgütü (DPÖ)’nü görevlendirdiklerini ve bu çerçevede 2011 Genel Nüfus ve Konut Sayımı’nın 4 Aralık 2011 tarihinde sokağa çıkma yasağı uygulanarak başarılı bir şekilde sonuçlandırıldığını” kaydeden Başbakan Küçük, şunları kaydetti:

“BM ve AB tavsiyelerine uygun soru formu”
“Ülkemizde şu ana kadar ilki 1996 ve ikincisi de 2006 yılında olmak üzere 2 kez nüfus sayımı yapılmıştır. KKTC genelinde üçüncü nüfus sayımı olarak gerçekleştirilen 2011 Genel Nüfus ve Konut Sayımı’nda kullanılan soru formu, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin birlikte geliştirdikleri tavsiyeler metnine uygun olarak hazırlanmıştır. Aynı zamanda gerek nüfus ve konut sayımı hazırlıkları, gerekse nüfus sayımının gerçekleştirildiği esnada, Birleşmiş Milletler gözlemcileri yapılan çalışmaları denetlemiştir.”

4 Aralık’tan sonra 900 kişi dahil edildi
Başbakan Küçük, adres kütüklerindeki eksikliklerden kaynaklanan eksik sayım bildirimlerine gerek 4 Aralık sayım günü, gerekse takip eden günlerde ulaşılarak sayımlarının yapıldığını belirterek, yine de halktan gelecek bildirimler olduğu takdirde onlara da ulaşılıp sayıma dahil edilmelerinin sağlanacağını, bu bağlamda 4 Aralık’tan sonra bölge kaymakamlıklarına müracaat edenlerin sayılmasına devam edildiğini ve bugüne kadar ülke genelinde yaklaşık 900 kişinin daha sayıma dahil edildiğini anlattı.

“Kalite Kontrol Çalışması” için planlamalar hazırlanıyor
EUROSTAT’ın da önerileri arasında yer alan, sayım verilerinin doğru bir şekilde düzenlenmesi ve nüfus sayımının niteliğinin ve doğruluğunun kontrol edilmesi amacıyla sayım sonrası Kalite Kontrol Çalışması (Post Enumeration Survey, PES)’nın yapılması çalışmaları için gerekli planlamaların hazırlandığını bildiren Başbakan Küçük, şu bilgileri verdi:
“Kalite Kontrol Çalışması, sayımın içerik ve işlem hatalarını ölçmek için tasarlanmış özel bir tür ankettir ve birçok ülkede yaygın olarak uygulanmakta olup sayımların kapsam eksikliği ve derlenen değişkenlerin kalitesini ölçmektedir.”
Başbakan İrsen Küçük, hükümetin, açıklık ve şeffaflık gereği, ayrıca sayımın güvenilirliği açısından da en erken bir zamanda ilk verilerin açıklanmasının büyük önem arz ettiğinin bilinciyle, tamamlanan sayımın geçici sonuçlarını bugün kamuoyuyla paylaştığını belirterek, sayımın başarıyla yapılmasında çalışan DPÖ, kaymakamlıklar ve sayımda görev alan herkese teşekkür etti.
Küçük, konut ve nüfus sayımının kesin sonuçlarının tüm detaylarıyla en erken zamanda açıklanabilmesi için DPÖ’nün çalışmaları tüm hızıyla sürdürdüğünü de ekledi. 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: nüfus, sayımı, sonuçları, kesinleşti
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.