Afet Acil Durum Yönetimi Komitesi toplandı

Afet Acil Durum Yönetimi Komitesi Başbakan Tatar başkanlığında toplandı.

ads
ads
28/03/2020

ads
ads
Afet Acil Durum Yönetimi Komitesi toplandı

KKTC’de meydana gelebilecek herhangi bir afet veya acil durumda etkin yönetim yapılabilmesi için faaliyet gösteren Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi, bugün Başbakan Ersin Tatar başkanlığında toplandı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin de hazır bulunduğu toplantıya, Başbakanlık Müsteşarı, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı ile İçişleri Bakanlığı, Turizm ve Çevre Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Bilim Kurulu, Temel Sağlık Dairesİ, İlaç ve Eczacılık Dairesi, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Polis Genel Müdürlüğü, Başbakanlık İletişim Başkanlığı, Orman Dairesi, Belediyeler Birliği, Karantina ve Gözlem Otelleri Koordinatörlüğü ve Özel Hastaneler Birliği’nden yetkililer ile Devlet Hastanesi Başhekimi ve Üniversite Hastaneleri Başhekimleri katıldı.

Hükümetin KKTC’de İlk Covit-19 vakasının ortaya çıkmasının hemen ardından salgının kontrol altına alınması amacıyla; okulların kapatılması, spor, sanat ve kültür faaliyetlerine ara verilmesi, restoranların, kafelerin kapatılması, toplu taşımanın durdurulması, sınır kapılarının kapatılması gibi pek çok radikal karar aldığını, halka evde kalma çağrısı yapıldığını, salgının kontrolüyle ilgili farkındalığını arttırmaya yönelik çalışmalara hız verildiğini ve ardından da kısmi sokağa çıkma yasağı uygulamasına geçildiğini belirten Başbakan Ersin Tatar, hükümetin salgının önlenmesi adına bilimsel gerçekler ve sürdürülebilirlik temelinde çok hızlı hareket ederek, gereken bütün tedbirleri aldığının altını çizdi.

Başbakan Tatar, KKTC’nin bu mücadele içinde yalnız olmadığını, Türkiye ile sürekli bir temas ve istişare içinde olduklarını ve gerekli malzeme tedariki ile yardımlaşmanın gerçekleşmekte olduğunu hatırlatarak, “Bu birlik ve beraberlik gelecekte de devam edecektir. Ortaya çıkan ve çıkacak olan sorunları elbirliği ile çözeceğiz” dedi.

Hükümetin çalışmalarına ek olarak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi’nin üyeleri ile ilk günden bu yana çeşitli toplantılar yapıldığını ve gerek planlama gerekse de uygulamaların yakinen takip edildiğini ifade eden Başbakan Ersin Tatar, bu çalışmaları genişletecek ve en doğru şekilde koordine edecek gayretlerin artarak devam ettiğini söyledi.

Başbakan Tatar, Devletin bir afet durumunda yapılması gerekenleri yapmakla görevli ve yetkili olan organları bulunduğunu ve bu organın da Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi olduğunu hatırlatarak, “insanımız müsterih olsun. Ne suni bir krize ne de suni bir kriz masasına ihtiyaç yoktur.

Devlet, bakanlıkları, Sivil Savunma Teşkilatı, askeri, polisi ve diğer bütün teşkilatları ile çalışmakta ve Koronavirüs ile etkin bir şekilde mücadele etmektedir. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitemiz çalışmalarının İlçe Kriz Yönetim Merkezleri ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüsle Mücadele Merkezi ile eşgüdüm içinde yürütüyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulu’nun değerlendirmelerinin Koronavirüs pozitif çıkan kişilerin büyük bir bölümünün virüsü taşıyan kişilerle sıkı temas halinde olan kişiler veya bu kişilerin aile bireyleri olduğunu  yönünde olduğunu da dile getiren Başbakan Tatar, halktan alınan kararlara mutlaka uymalarını ve evlerinde kalmalarını istedi.

BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ KOMİTESİ

Başbakanlık Müsteşar, İçişleri Bakanlığı Temsilcisi, Sağlık Bakanlığı Temsilcisi, Turizm ve Çevre Bakanlığı Temsilcisi, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Temsilcisi, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Polis Genel Müdürlüğü, Orman Dairesi Temsilcisi, Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi, Belediyeler Birliği Temsilcisi, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Temsilcisi, Maliye Bakanlığı Temsilcisi, Bilim Kurulu Koordinatörü, İletişim Başkanlığı Temsilcisi.

İLÇE KRİZ YÖNETİM MERKEZİ

İlçe Kaymakamı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Temsilcisi, Sivil Savunma Bölge Müdürlüğü Temsilcisi, İlçe Polis Müdürü, Su İşleri Dairesi Müdürlüğü, Bölge İtfaiye Şubesi, Orman Dairesi, İlçedeki Sağlık Birimleri ile Koordineyi Yürütecek Bir Temsilci, İlçe Belediyelerinden Birer Temsilci.

SAĞLIK BAKANLIĞI KORONAVİRÜSLE MÜCADELE MERKEZİ

Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanı Müsteşarı, Temel Sağlık Dairesi Müdürü, İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü, Bilim Kurulu Koordinatörü, Karantina ve Gözlem Otelleri Koordinatörü, Yataklı Tedavi Kurumları Müdürü, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi, Üniversite Hastaneleri Başhekimi, Özel Hastaneler Birliği Başkanı.

28/03/2020 17:10
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Afet Acil Durum Yönetimi Komitesi t
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.