Akar'dan Yunanistan'a silahlanma tepkisi

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'ın son dönemde dikkat çeken silahlanma sürecini eleştirdi.

ads ads ads ads
27/07/2021

ads
ads
ads
Akar'dan Yunanistan'a silahlanma tepkisi

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'ın son dönemde dikkat çeken silahlanma sürecini eleştirdi. Akar, Yunanistan'ın Fransa'dan satın aldığı Rafale savaş uçaklarını hatırlatarak, "3-5 kullanılmış uçakla güç dengelerinin değişmesi mümkün değil" dedi.

''Bir silahlanma yarışı tutturmuş, gidiyorlar. Uçak, silah, araç gereç alıyorlar. 3-5 kullanılmış uçakla güç dengelerinin değişmesi mümkün değil.''

TC Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'ın son olarak Fransa'dan 18 Rafale savaş uçağı alımıyla silahlama sürecine hız vermesini bu sözlerle değerlendirdi.

Akar ''Yunan komşularımızın barışçıl çözümleri desteklemelerini bekliyoruz. Aksi halde bu kadar borcun içindeki Yunanistan’ın ilave birtakım harcamalarla halkının refahına darbe indirmesinin anlamı yok'' diye konuştu.

Bakan Akar'ın, Kilis'te Suriye'deki harekat bölgelerinde görev yapan birlikleri denetlediği ziyaretinde gündeminde Türkiye ve Yunanistan arasındaki NAVTEX gerginliği de vardı.

Akar, Yunanistan’ın turizm sezonunda Ege'de tatbikat yapmasını şu sözlerle eleştirdi:

''Çeşitli NAVTEX'lerle orada huzur bozuluyor. Turizm döneminde, iki tarafın milli günlerinde, bayramlarında herhangi bir şekilde tatbikat yapılmaması konusunda mutabık kalmamıza rağmen maalesef Yunan komşularımız bunu da göz ardı ederek bunu da ihlal ediyorlar.''

Bakan Akar, Türkiye ve KKTC’nin egemen bağımsız eşit iki devlet kurulması yönünde kararını net şekilde verdiğini de belirterek ''Geldiğimiz noktada tekrar zaman kaybetmenin manası yok. Bunu herkesin sindirmesi, özümsemesi lazım'' dedi.

27/07/2021 11:12
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Akari Yunanistan, silahlanma, tepki,
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.