Akıllı lens seçiminde nelere dikkat edilmeli?

ads ads ads ads
07/01/2021

ads
ads
Akıllı lens seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Halk arasında "akıllı lens" olarak bilinen trifokal lensler hakkında önemli uyarılarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Melih Türe, akıllı lens seçiminde göz yapısının mercek seçimi kadar önemli olduğuna vurgu yaptı.

Son yıllarda katarak operasyonlarının dışında, gözlük kullanmak istemeyenlerde sıklıkla göz içi merceğini tercih ediyor. Halk arasında "akıllı lens" olarak bilinen trifokal lenslere dair bilgiler veren Op. Dr. Melih Türe, akıllı lenslerin; uzak, yakın ve orta mesafe gözlük kullanımına son verdiğini; ayrıca ömür boyu katarakt riskine son verdiğini belirtti. Türe, "Günümüz teknolojisiyle görme tabakası normal olan herkesi gözlükten kurtarma imkanına sahibiz. Özellikle son yıllarda mercek cerrahisine, lazer teknolojisinin de eklenmesiyle beraber mükemmele yakın sonuçlar almaktayız. Trifokal lenslere yeni jenerasyon multifokal lensler diyebiliriz" diye konuştu.

Göz yapısı iyi analiz edilmeli

Dr. Türe, katarakt rahatsızlığı olan ya da gözlükten kurtulmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenleri anlattı. Göz yapısının iyi analiz edilmesi gerektiğini, detaylı muayenenin şart olduğunu vurgulayan Türe, "Mercek seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar var. Günümüzde 2 ve 3 odaklı mercekler mevcut. 2 ve 3 odaklı mercek seçiminde en önemli faktör marka olduğu kadar, uygulanacak hastanın yaşı, sosyo-kültürel düzeyi, sosyal gereksinimler ve gözünün yapısıdır. Göz yapısı, mercek seçiminde en önemli faktörlerden birisidir. Marka, model ve teknolojik imkanlar kadar önemli olan diğer bir faktör ise uygulayan hekimin bu konudaki tecrübesidir. Hastaların en çok karşılaştığı problemler, ışık yansımaları gibi problemlerdir. Bu problemleri ortadan kaldıran yeni teknolojik merceklerle az oranda görülen bu sıkıntılar da ortadan kalkmıştır. Özellikle 40 yaş üstü hastalarımızda ömür boyu gözlükten kurtulmada akıllı mercek sistemi denenmiş, uzun yıllar boyu uygulanmış ve güzel sonuçlarını uzun yıllardır takip ettiğimiz güvenilir sistemlerdir" açıklamasında bulundu.

07/01/2021 13:16
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Akıllı lens, göz, sağlık
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Survivor'da sakatlık şoku! Poyraz'ın sağlık durumu nasıl?

HK SAĞLIK

TV8 ekranlarının fenomen yarışma programı 'Survivor', dün akşam 41. bölümüyle ekranlara geldi. Dokunulmazlık heyecanının yaşandığı son bölümde, gönüllüler takımından Poyraz'ın yer almaması dikkat çekti. Oyunu sunan Murat Ceylan ise Poyraz'ın sakatlığı olduğu için arkadaşlarıyla olmadığını açıkladı. Poyraz'ın sağlık durumuyla ilgili açıklama da bugün 'Survivor Panaroma Hafta Sonu' canlı yayınında Gökhan Özdemir'den geldi.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.