ad

Akıncı’dan doğal gaz için yeniden ‘ortak komite’ önerisi

ads
11/07/2019

ads
Akıncı’dan doğal gaz için yeniden ‘ortak komite’ önerisi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Rum tarafıyla doğal gaz konusunun ortak bir komitede görüşülmesi için geçmişte yaptığı öneriyi yineledi. Akıncı denizde artan gerginliğin ortadan kalkması için Güney Kıbrıs Rum Yönetimine işbirliği çağrısı yaptı.

Haber Kıbrıs’ın edindiği bilgilere göre Cumhurbaşkanı Akıncı’nın doğal gaz konusunda yaptığı ortak komite önerisi ile gerilimin daha da tırmanmamasını hedeflediği  öğrrenildi.

Müzakereler başlamadan önce de 2015 yılında bu önerisini masaya koyan Mustafa Akıncı, bir kez daha Rum tarafına doğal gaz konusunda ortak komite kurulması önerisinde bulundu.

Haber Kıbrıs’a konuşan kaynaklar Rum basınında çıkan ‘ortak komite’ anlayışı ile Cumhurbaşkanı Akıncı’nın önerisi olan ortak komite anlayışı arasında farklı bir anlayış olduğuna dikkati çektiler.

Rumların ortak komiteyi ‘karşılıklı bilgi paylaşımı’ şeklinde algıladığı, Türk tarafının ise kaynakların birlikte yönetilip karar verilmesi ve ortaya bir gelir çıkacaksa  bunun kullanımına birlikte karar verecek bir ortak komiteden söz ettiği öğrenildi.

Akıncı’nın önerisinin geçmiş dönemde de farklı zamanlarda masaya konulduğu ifade edilirken 2011 yılında Akıncı’dan önce Üçüncü Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun da bu ortak komite konusunu önerdiği belirtildi.

11/07/2019 15:35
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: mustafa akıncı, doğal gaz
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.