Aksoy: Federasyonla ilgili konuşacak bir şey kalmadı

Aksoy: "Rum tarafının doğal gazda olduğunu gibi refahı Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmak istemediğini söyledi"

ads
ads
17/09/2020
HK

ads
Aksoy: Federasyonla ilgili konuşacak bir şey kalmadı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy 2017 Crans Montana’da yapılan Kıbrıs Konferansı’nda tüm fırsatların Kıbrıs Rum tarafınca tepildiğini kaydederek Türkiye’nin de bundan sonra yeni bir müzakere sürecinde artık federasyon temelinde konuşmayacağını söylediğini kaydetti.

Aksoy, bu söylemi hem Türkiye’nin hem de konferans kapanmadan Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından dile getirdiğini belirtti.

“Ne refahı ne eşitliği paylaşıyorlar”

Aksoy, Kıbrıs Konferansının başarısızlığa uğramasının sebebinin Rum tarafının Türk tarafının eşitliğini tanımaması olduğunu ifade ederek Rum tarafının doğal gazda olduğunu gibi refahı Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmak istemediğini söyledi.

“Federasyonda konuşacak bir şey kalmadı”

Aksoy, 50 yılı aşkın müzakere sürecinde, federal çözümle ilgili tüm ayrıntıların görüşüldüğünü belirterek “Bundan sonra bize göre federasyonla ilgili konuşacak hiçbir şey kalmamıştır. Siyasi eşitliğin kabul edildiğine dair öne sürülen tüm unsurlar muğlaktır. İçi boştur. Üstelik Crans Montana’dan bu yana geçen sürede Rum Yönetimi, doğal kaynakların paylaşımı konusunda da olumlu en ufak bir adım atmamıştır.

Bu durumda yeni bir müzakere süreci başlaması sözkonusu olduğu takdirde, her şeyden önce diğer seçeneklerin ele alınması icap eder. Bizim söylediğimiz de budur” dedi.

Aksoy, adadaki gerçekler ve egemen eşitlik temelinde bir çözümün konuşulmasının zamanın geldiğini kaydetti.

17/09/2020 18:36
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Aksoy, Federasyon, kıbrıs sorunu, müzakere, hami aksoy, güney kıbrıs, kktc, türkiye
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.